Njemačka mijenja ton o Izraelu zbog ‘nerazumljivih’ postupaka u Gazi

Došlo je vrijeme kada moram javno kazati da ono što se trenutno zbiva u Gazi više nije razumljivo, rekao je njemački kancelar Friedrich Merz.

Palestinci bježe iz svojih domova nakon što je izraelska vojska izdala naredbe za evakuaciju iz sjevernog pojasa Gaze, 22. maja 2025. [REUTERS/Mahmoud Issa]
Palestinci bježe iz svojih domova nakon što je izraelska vojska izdala naredbe za evakuaciju iz sjevernog pojasa Gaze, 22. maja 2025. [REUTERS/Mahmoud Issa]

Njemački kancelar Friedrich Merz je u utorak najoštrije dosad kritizirao Izrael, kazavši da se masovni zračni napadi na Gazu više ne mogu pravdati borbom protiv Hamasa te da “više nisu razumljivi”.

Merzova poruka s konferencije za medije u Finskoj odražava širu promjenu javnog mnijenja, ali i veću spremnost najviših njemačkih političara da kritiziraju izraelske postupke od napada Hamasa 7. oktobra 2023.

Slične kritike je uputio Merzov šef diplomatije Johann Wadephul, a neki njegovi socijaldemokrati, koji su dio vladajuće koalicije, pozvali su na zaustavljanje izvoza oružja u Izrael kako Njemačka ne bi riskirala da postane saučesnik u ratnim zločinima.

Iako nije o riječ o potpunom zaokretu, promjena tona je značajna u zemlji čije vodstvo provodi politiku posebne odgovornosti prema Izraelu zbog nasljeđa nacističkog Holokausta.

Njemačka je uz Sjedinjene Američke Države jedna od najodanijih saveznika Izraela, ali do Merzove kritike dolazi u vrijeme kada Evropska unija provodi reviziju svoje politike prema Izraelu, a Britanija, Francuska i Kanada su također zaprijetile “konkretnim djelovanjem” zbog Pojasa Gaze.

Promjena odnosa

“Masovni vojni napadi Izraelaca u Pojasu Gaze meni više ne odaju nikakvu logiku. Na koji način služe cilju obračunavanja s terorom. U tom smislu, na to gledam veoma, veoma kritički”, rekao je Merz u finskom gradu Turkuu.

“Također nisam jedan od prvih koji su to rekli. No, činilo mi se i čini mi se da je došlo vrijeme kada moram javno kazati, da ono što se trenutno zbiva više nije razumljivo”, rekao je njemački kancelar.

Merzovi komentari su posebno upečatljivi s obzirom na činjenicu da je Merz pobijedio na izborima u februaru nakon što je obećao da će pronaći način da izraelski premijer Benjamin Netanyahu posjeti Njemačku uprkos nalogu za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda (ICC).

Merz u svom uredu također ima fotografiju plaže Zikim, gdje su Hamasovi borci došli čamcima tokom svog napada 2023. u kojem su ubili oko 1.200 osoba.

Kancelar namjerava ove sedmice razgovarati s Netanyahuom nakon što su proteklih dana u napadima na Gazu ubijeni deseci ljudi, a dva miliona stanovnika priobalne enklave se suočava s rizikom od gladi.

Merz nije odgovorio na pitanje o njemačkom izvozu oružja u Izrael, a vladin dužnosnik je na brifingu rekao da je to pitanje za vijeće sigurnosti kojim predsjedava Merz.

Pritisak odozdo?

Do Merzovih komentara je došlo u trenutku sve većeg protivljenja postupcima Izraela.

Prema analizi kompanije za istraživanje javnog mnijenja Civey, objavljenoj ove sedmice u listu Tagesspiegel, 51 posto Nijemaca se protivi izvozu oružja u Izrael.

Također, iako 60 posto Izraelaca ima pozitivno ili veoma pozitivno mišljenje o Njemačkoj, svega 36 posto Nijemaca pozitivno gleda na Izrael, a 38 posto njih gleda na Izrael negativno, utvrdila je anketa fondacije Bertelsmann u maju.

To predstavlja primjetnu promjenu od posljednje ankete 2021. kada je 46 posto Nijemaca imalo pozitivan stav prema Izraelu. Tek četvrtina Nijemaca priznaje posebnu odgovornost za izraelsku državu, dok 64 posto Izraelaca vjeruje da Njemačka ima posebnu obavezu prema Izraelu.

Izvor: Reuters

Reklama