Njemačka optužuje Muska za miješanje u izbore zbog podrške AfD-u: Šta znamo dosad
Elon Musk pohvalio je ekstremno desnu stranku Alternativa za Njemačku (AfD) i njenu čelnicu Alice Weidel.
Vlada Njemačke optužila je američkog milijardera Elona Muska u ponedjeljak za miješanje u nadolazeće izbore u februaru nakon što je podržao ekstremno desnu stranku Alternativa za Njemačku (AfD) u postovima na mreži X i u članku koji su objavile novine Welt am Sonntag.
Njemački čelnici optužili su Muska, koji je tvrdio da je AfD jedina stranka koja može “spasiti” Njemačku, da pokušava “utjecati na savezne izbore” dok se država kreće prema prijevremenim izborima usred političkih previranja sljedećeg mjeseca.
Nastavite čitati
list of 4 itemsVolkswagen traži novu šansu starim metodama
Scholz smatra da će Trump biti izazov za Evropu
SAD postao glavni trgovinski partner Njemačke
Šta se dogodilo i šta to sve znači?
Zašto je Njemačka raspisala prijevremene izbore?
Od 2013. Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) upravlja Njemačkom, koja je najveća evropska privreda, predvodeći različite koalicijske vlade.
Međutim, njemački kancelar Olaf Scholz iz SPD-a izgubio je povjerenje u Parlamentu 16. decembra. Glasanje, koje je predložio sam Scholz očito u pokušaju da izazove prijevremene izbore, uslijedilo je nakon raspada njemačke vladajuće koalicijske vlade na čelu sa Scholzom i SPD-om. Vlada je bila poprište previranja kada je Scholz smijenio ministra finansija Christiana Lindnera u novembru nakon mjeseci neslaganja oko njemačkog budžeta.
Analitičari kažu da je Scholz u potpunosti očekivao da će izgubiti na glasanju o povjerenju, ali je želio pokrenuti ranije izbore koje vidi kao posljednju priliku svoje stranke da uhvati bilo kakvu vlast. Prije glasanja u ponedjeljak, Scholz je rekao da će izbori biti prilika da se država postavi na novi kurs.
Nakon izglasavanja nepovjerenja, njemački Parlament je u petak raspustio predsjednik Frank-Walter Steinmeier iz SPD-a, a prijevremeni izbori raspisani su za 23. februara 2025. godine, sedam mjeseci prije parlamentarnih izbora koji su ranije najavljeni.
Šta je AfD?
Alternativa za Njemačku (AfD) smatra se krajnje desnom populističkom strankom u Njemačkoj. Osnovana je 2013. i držala je 76 od 733 mjesta u njemačkom Parlamentu ili Bundestagu prije raspuštanja. To je euroskeptična stranka, što znači da je kritična prema integraciji Njemačke u Evropsku uniju.
Također, AfD otvoreno kritizira islam i protivi se masovnom useljavanju. Stranka se protivila stavu dobrodošlice bivše njemačke kancelarke Angele Merkel prema imigrantima koji dolaze s Bliskog istoka i Afrike. U 2015. godini, pod vodstvom Merkel, u Njemačku je stiglo više od milion izbjeglica.
U septembru ove godine je AfD pobijedio na ključnim izborima za osam mjesta u Landtagu (skupštini savezne države) u istočnoj pokrajini Thuringen s 32,8 posto glasova, što je prva pobjeda na državnim izborima jedne krajnje desne stranke od Drugog svjetskog rata.
Početkom decembra je AfD nominirao stranačku čelnicu Alice Weidel kao kandidatkinju za kancelarku. Nominacija je uglavnom simbolična budući da stranka vjerovatno neće osvojiti većinu. Nakon što je Bundestag izabran, glasa se za kancelara. Da bi postao kancelar, kandidat treba dobiti više od polovine glasova u parlamentu.
Za predstojeće izbore, najnovije ankete stavljaju AfD na drugo mjesto s podrškom od 19 posto biračkog tijela od 28. decembra, navodi Politico. Na prvom mjestu sa 30 posto je konzervativna koalicija koju čine stranke desnog centra Kršćansko-demokratska unija Njemačke (CDU) i Kršćansko-socijalna unija u Bavarskoj (CSU).
Dosadašnja vladajuća stranka, SPD, nalazi se na trećem mjestu s predviđenom podrškom od 17 posto.
Glavne stranke odbile su sarađivati s AfD-om u vladi, ali se uprkos tome predviđa da će formirati najveću opoziciju u parlamentu nakon nadolazećih izbora.
Šta je Musk rekao o AfD-u?
Musk je 20. decembra objavio na X-u, platformi društvenih medija čiji je on vlasnik: “Samo AfD može spasiti Njemačku.”
Musk, koji je blizak saradnik američkog novoizabranog predsjednika Donalda Tumpa, dodatno je istakao svoju podršku AfD-u u članku za Welt am Sonntag, njemačke nedjeljne novine. List izdaje medijska grupa Axel Springer, koja također posjeduje američku političku stranicu Politico.
Muskov članak objavljen je na internetu u nedjelju. U prevodu se navodi: “Prikazivanje AfD-a kao desničarskog ekstremiste očito je lažno, obzirom da Alice Weidel, čelnica stranke, ima istospolnu partnericu iz Šri Lanke! Zvuči li vam to kao Hitler? Molim!”
Napisao je kako je Njemačka na “rubu ekonomskog i kulturnog kolapsa” i da “AfD može spasiti Njemačku od toga da postane sjena onoga što je bila prije”.
Musk je napisao kako je imao “značajna ulaganja” u Njemačkoj, što mu daje pravo komentirati ovu evropsku državu.
Rekavši da su njemačke tradicionalne stranke doživjele neuspjeh u Njemačkoj, Musk je napisao: “AfD, iako je opisan kao krajnje desni, predstavlja politički realizam koji odjekuje kod mnogih Nijemaca koji smatraju da establišment ignorira njihove brige”.
Podržava li Musk druge desničare?
Musk je nedavno otvoreno podržao druge krajnje desničare, uključujući Nigela Faragea iz Reformske stranke Velike Britanije i italijansku desničarsku premijerku Giorgiu Meloni. Musk je u četvrtak objavio na X-u poziv za oslobađanje krajnje desnog britanskog aktiviste Tommyja Robinsona. Robinson je u oktobru 2024. osuđen na 18 mjeseci zatvora nakon što je iznio lažne optužbe protiv sirijskog dječaka izbjeglice.
Musk, koji je rođen u Južnoafričkoj Republici, ali je također naturalizirani građanin SAD-a, također je poznat po tome što se uključio u američku politiku i bio istaknuti dio Trumpove predsjedničke kampanje. Trump je prošli mjesec negirao tvrdnje da je “prepustio mjesto predsjednika” Musku.
Kako su Nijemci reagirali?
“Tačno je da Elon Musk pokušava utjecati na savezne izbore”, rekla je glasnogovornica njemačke Vlade Christiane Hoffmann na redovnom brifingu za medije u ponedjeljak. “Uostalom, sloboda mišljenja pokriva i najveće besmislice.”
Friedrich Merz, čelnik opozicionih demokršćana i trenutni favorit za kancelara na predstojećim izborima, opisao je Muskove riječi kao “nametljive i pretenciozne” u intervjuu za njemački list Funke Media Group.
“Ne mogu se sjetiti uporedivog slučaja uplitanja, u historiji zapadnih demokratija, u predizbornu kampanju prijateljske države”, rekao je Merz.
“U svijetu Elona Muska, demokratija i radnička prava su prepreke većem profitu”, rekla je za Reuters Saskia Esken, kopredsjednica SPD-a. “Mi sasvim jasno kažemo: Naša demokratija je odbranjiva i ne može se kupiti.”
Ubrzo nakon što je Muskov članak objavljen, Eva Marie Kogel, urednica mišljenja u Welt am Sonntagu, objavila je svoju ostavku.
“Uvijek sam uživala voditi rubriku mišljenja”, napisala je Kogel u objavi na X-u 28. decembra. “Danas se u Welt am Sonntagu pojavio članak Elona Muska. Ostavku sam predala jučer nakon što je novina otišla u štampu.”