Pesimizam u Izraelu i SAD-u u vezi s predstojećim prijedlogom sporazuma

Zvaničnici su ocijenili da je prijedlog koji se očekuje od medijatora pokušaj oživljavanja pregovora, ali se u stvarnosti ništa nije promijenilo, jer dvije strane i dalje ostaju pri svojim stavovima.

Pregovori o prekidu vatre u Gazi dostigli su kritičnu tačku kao rezultat Netanyahuovog insistiranja na nastavku rata (ABIR SULTAN/Pool via REUTERS)

Medijski izvori citiraju izraelske zvaničnike koji su rekli da u hodnicima vlada u Izraelu i Washingtonu vlada pesimizam u vezi s očekivanim prijedlogom oživljavanja pregovora između Islamskog pokreta otpora Hamas i Izraela kako bi se postigao sporazum o razmjeni zarobljenika i prekid vatre u Pojasu Gaze.

Izraelska radiodifuzna uprava saopćila je u petak da “u Izraelu vlada pesimizam u vezi s prijedlogom za posredovanje koji se očekuje da bude objavljen krajem sedmice”, te citira izraelske zvaničnike (koje nije imenovala) da će “očekivani prijedlog biti neprihvatljiv za obje strane”.

Zvaničnici su ocijenili da je “prijedlog koji se očekuje od medijatora pokušaj oživljavanja pregovora, ali se u stvarnosti ništa nije promijenilo, jer dvije strane i dalje ostaju pri svojim stavovima”.

Izraelska radiodifuzna uprava je napomenula da je, “pripremajući se za otkrivanje širih obrisa novog američkog prijedloga, izraelski premijer Benjamin Netanyahu sinoć održao ograničene sigurnosne konsultacije sa šefovima sigurnosnih službi, ministrom odbrane Yoavom Gallantom i ministrom za strateška pitanja Ronom Dermerom”.

Prema upućenim izvorima, sama diskusija je bila usmjerena na nastavak rata u Pojasu Gaze nakon što je Netanyahu zatražio od sigurnosnog establišmenta da formuliše način odgovora na ubistvo šest talaca, prema istom izvoru.

Komisija je saopćila da je tema konsultacija bila ubistvo talaca, jer su prvi put unazad dvije sedmice sastanku prisustvovali svi šefovi pregovaračkog tima kako bi razgovarali sa premijerom, ali obavješteni izvor tvrdi da isti sastanak nije organiziran radi ovog pitanja.

Šefovi pregovaračkog tima su šef Spoljne obavještajne službe (Mossad) David Barnea, šef Službe unutrašnje sigurnosti (Shin Bet) Ronen Bar i šef dosijea nestalih osoba u izraelskoj vojsci Nitzan Alon.

Osigurati fleksibilnost

Izraelske procjene pokazuju da administracija američkog predsjednika Joea Bidena još uvijek raspravlja o nekim aspektima nove ponude, uključujući i način na koji će se ona primijeniti, te kako će se osigurati fleksibilnost obiju strana. Razlike među njima su male, ali tvrde, navodi Izraelska uprava za radiodifuziju.

Dodala je, pozivajući se na izvore upoznate sa detaljima novog američkog prijedloga o razmjeni zarobljenika i zatvorenika, da Bijela kuća nije naročito optimistična u pogledu šansi za njegov uspjeh.

Izraelski list dodaje da se američka strana plaši blamaže i ne želi konfrontaciju s Netanyahuom zbog predstojećih američkih izbora, napominjući da u Izraelu postoje procjene koje pokazuju da SAD oklijeva oko iznošenja svog najnovijeg prijedloga.

Frustracija Hamasom

U istom kontekstu, list Yedioth Ahronoth navodi da je Washington ljut na Netanyahuovo insistiranje na ostanku na koridoru Philadelphi, ali i frustriran ponašanjem Hamasa.

Zauzvrat, šef američkog štaba za Financial Times je rekao da Washington proučava posljedice scenarija u kojem bi pregovori bili zaustavljeni ili pak ne bi uspjeli, te da je fokus na tome kako da ne proširiti sukob i kako zaštititi snage SAD-a u regionu.

Što se tiče razgovora o američkom sporazumu s Hamasom koji bi isključivao Izrael, CNN je citirao zvaničnika Bidenove administracije koji je rekao da Washington nije dao Hamasu nikakvu ponudu kako bi osigurao oslobađanje američkih zarobljenika u Gazi, te da ne postoji mogućnost zaključenja jednostranog sporazuma sa Hamasom.

Pregovori o prekidu vatre u Gazi dostigli su kritičnu tačku kao rezultat Netanyahuovog insistiranja na nastavku rata u Pojasu Gaze i ne povlačenju sa koridora Netzarim i Philadelphi u centralnom i južnom Pojasu. S druge strane, Hamas insistira na okončanju rata, povratku raseljenih i izraelskom povlačenju iz cijelog Pojasa Gaze.

Izrael od 7. oktobra 2023. vodi svoj razarajući rat u Pojasu Gaze uz široku američku podršku, usljed kojeg je ubijeno i ranjeno 135.000 Palestinaca, većinom djece i žena, dok je više od 10.000 njih nestalo, usred masovnog razaranja i smrtonosne gladi.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama