Blinken: Trenutni pregovori ‘možda posljednja’ prilika za zarobljenike iz Gaze
Posjećujući Izrael, američki državni sekretar pojačava diplomatski pritisak SAD-a kako bi se osigurao prekid vatre.
Američki državni sekretar Antony Blinken, zalažući se za prekid vatre u Gazi tokom posjete Izraelu, opisao je tekuće pregovore kao “možda posljednju” priliku da se osigura oslobađanje zarobljenika iz Gaze i osigura prekid vatre u opkoljenoj palestinskoj teritoriji.
Govoreći u ponedjeljak u Tel Avivu, prije sastanka s izraelskim predsjednikom Isaacom Herzogom, šef američke diplomatije rekao je da također radi na deeskalaciji drugih regionalnih napetosti potaknutih ratom u Gazi.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHezbollah je nedavno počeo koristiti pejdžere ‘kao sigurniju opciju’
Ključni izazovi s kojima se suočava Izrael nakon raketnog napada Husa
Hezbollah krivi Izrael za eksplozije pejdžera, prijeti ‘odgovarajućom kaznom’
Blinken pojačava američki diplomatski pritisak kako bi pokušao postići dogovor o okončanju 10-mjesečnog sukoba nakon što su Sjedinjene Američke Države prošle sedmice iznijele prijedloge u pokušaju da se uklone sporovi.
“Vrijeme je da se ovo završi”
“Ovo je odlučujući trenutak – vjerovatno najbolja, možda posljednja prilika da se taoci vrate kući, da se postigne prekid vatre i da svi izađu na bolji put ka trajnom miru i sigurnosti”, rekao je Blinken na svom devetom putovanju u regiju od početka izraelskog rata protiv Gaze u oktobru.
“Ovdje sam u sklopu intenzivnih diplomatskih napora prema uputama predsjednika (SAD-a Joea) Bidena da pokušam ovaj sporazum dovesti do cilja i naposljetku preko cilja… Vrijeme je da svi dođu do ‘da’ i da ne traže nikakve izgovore da kažu ‘ne'”, dodao je Blinken.
“Vrijeme je da se ovo završi. Također je vrijeme da osiguramo da niko ne poduzima korake koji bi mogli poremetiti ovaj proces.”
Washington i druge zapadne države pozvali su Iran i njegove saveznike da se suzdrže od očekivanih napada na Izrael u znak odmazde za nedavna ubistva visokih članova Hamasa i Hezbollaha.
Svjetska zabrinutost da će izraelski rat eskalirati u sveobuhvatni regionalni sukob povećala se nakon prošlomjesečnih atentata na političkog vođu Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu i Fuada Shukra, glavnog komandanta libanske grupe Hezbollah, u Bejrutu.
“Radimo na tome da ne dođe do eskalacije, da nema provokacija, da nema radnji koje bi nas na bilo koji način mogle udaljiti od toga da ovaj dogovor pređemo preko crte, ili, što se toga tiče, eskalacije sukoba na drugima mjestima, i to s većim intenzitetom”, rekao je Blinken.
Nastavak pregovora u Kairu
Američki diplomata bi se kasnije trebao sastati s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom.
Herzog, koji ima uglavnom ceremonijalnu ulogu, rekao je da Izraelci žele vidjeti “što je prije moguće” povratak zarobljenika iz Gaze otkako ih je Hamas oteo tokom napada 7. oktobra. Izraelski rat počeo je nakon iznenadnog napada Hamasa.
“Nema većeg humanitarnog cilja, niti veće humanitarne borbe od vraćanja naših talaca”, rekao je Herzog Blinkenu.
Katar, SAD i Egipat djelovali su kao posrednici u brojnim indirektnim pregovorima između Izraela i Hamasa. Posljednji krug pregovora završio je u petak u Kataru, bez rješenja. Očekuje se da će se ove sedmice ponovno nastaviti u egipatskom Kairu.
Hamas insistira da primirje trajno prekine rat, dok je Izrael rekao da ga nikakav dogovor ne bi trebao ograničiti u nastavku rata uprkos ponovljenim izjavama SAD-a za dogovor o okončanju sukoba.
U međuvremenu, izraelski smrtonosni napadi u Gazi se nastavljaju, a prema palestinskim zdravstvenim vlastima broj ubijenih uslijed izraelskog bombardiranja sada premašuje 40.000.