Rusija upozorava da ukrajinski napadi ATACMS-om označavaju ‘novu fazu’ rata

Upozorenje dolazi u trenutku kada je predsjednik Vladimir Putin snizio prag za korištenje ruskog nuklearnog arsenala u potezu koji je Zapad nazvao ‘neodgovornim’.

Američki predsjednik Joe Biden ove je sedmice Ukrajini odobrio da za napade na rusku teritoriju upotrijebi američke projektile srednjeg dometa (John Hamilton/U.S. Army via AP, File)

Rusija je rekla da je ukrajinska upotreba raketa dugog dometa ATACMS protiv njene teritorije označila “novu fazu zapadnog rata” protiv Moskve i rekla je da će reagirati “u skladu s tim”.

Ukrajina je upotrijebila rakete američke proizvodnje za gađanje vojnog objekta u ruskoj pograničnoj regiji Brijansk tokom noći, saopćila je Moskva u utorak, samo nekoliko dana nakon što je Washington dao zeleno svjetlo Kijevu da upotrijebi oružje dugog dometa protiv ruskih ciljeva.

Objava upotrebe vojnog taktičkog raketnog sistema, poznatog kao ATACMS, došla je nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin službeno smanjio prag za korištenje nuklearnog oružja, otvarajući vrata potencijalnom nuklearnom odgovoru Moskve čak i na konvencionalni napad bilo koje nacije uz podršku nuklearne sile.

Rusko ministarstvo odbrane saopćilo je da je Ukrajina gađala rusku regiju Brijansk sa šest projektila, a da su sistemi protuzračne odbrane presreli pet i oštetili jednu.

(Lachen Pyshe Telegram via AP)

“Ovo je, naravno, signal da žele eskalirati”, rekao je o napadu ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, govoreći na konferenciji za novinare Grupe 20 (G20) u Brazilu.

“Ovo ćemo shvatiti kao kvalitativno novu fazu zapadnog rata protiv Rusije. I mi ćemo reagirati u skladu s tim”, dodao je, optužujući Washington da pomaže Kijevu u upravljanju projektilima.

Rusija odavno tvrdi da su ATACMS programirali američki stručnjaci i da zahtijeva navođenje američkih satelita.

Napad u Rusiji

Ukrajina je izvijestila da je pogodila skladište oružja gotovo 110 kilometara u unutrašnjosti Rusije te je izazvala sekundarne eksplozije. Nije precizirano kakvo se oružje koristilo.

Također u utorak, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da njegova zemlja radi sa svim partnerima kako bi pridobila njihovu podršku za udare većeg dometa.

Na pitanje o napadu u ruskoj regiji Brijansk, Zelenski je rekao da Kijev sada ima  američke ATACMS sisteme kao i vlastite dalekometne sposobnosti, te da će ih sve koristiti.

Ukrajinska vojska nije javno navela kakvo je oružje koristila, ali ukrajinski službeni izvor i američki dužnosnik, obojica govoreći anonimno, rekli su informativnoj agenciji Reuters da je koristila ATACMS.

Lavrov je također pozvao Zapad da pročita dekret koji je potpisao Putin i kojim se snižava prag kada Moskva može koristiti nuklearno oružje.

“Nadam se da će pročitati ovu doktrinu… u cijelosti”, rekao je Lavrov.

Rusija je mjesecima upozoravala Zapad da će Moskva, ako Washington dopusti Ukrajini da ispali rakete SAD-a, Britanije i Francuske duboko u Rusiju, te članice NATO-a smatrati dikretno uključenima u rat u Ukrajini.

Dopuštenje Washingtona

Washington je dopustio Ukrajini da koristi oružje većeg dometa na ciljevima unutar Rusije nakon što je objavio da su hiljade sjevernokorejskih vojnika raspoređene u ruskoj regiji Kursk kako bi se borili protiv upada kijevskih snaga.

Ažuriranu rusku nuklearnu doktrinu, kojom se uspostavlja okvir za uvjete pod kojima bi Putin mogao narediti napad iz najvećeg svjetskog nuklearnog arsenala, odobrio je u utorak, prema objavljenom dekretu.

Iako doktrina predviđa mogući nuklearni odgovor Rusije na takav konvencionalni udar, formulirana je široko kako bi se izbjegla čvrsta obaveza korištenja nuklearnog oružja i Putinove opcije ostale otvorene.

Odobrenje dokumenta pokazuje Putinovu spremnost da iskoristi svoj nuklearni arsenal kako bi natjerao Zapad na povlačenje dok Moskva provodi sporu ofanzivu u Ukrajini dok rat doseže svoj 1000. dan.

Upitan u utorak bi li ukrajinski napad s američkim projektilima većeg dometa potencijalno mogao izazvati nuklearni odgovor, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odgovorio je potvrdno, rekavši da doktrina pruža prostor za takav odgovor na konvencionalni udar koji prijeti “suverenitetu i teritorijalnom integritetu” Rusije i njenog saveznika Bjelorusije.

Nuklearne prijetnje

Prethodna doktrina, sadržana u dekretu iz 2020, rekla je da Rusija može upotrijebiti nuklearno oružje u slučaju nuklearnog napada neprijatelja ili konvencionalnog napada koji je ugrozio postojanje države.

Bijela kuća saopćila je u utorak da SAD nije iznenađen što je Rusija snizila svoj prag za nuklearni udar i da ne planira prilagoditi vlastito nuklearno stajalište kao odgovor.

“Kao što smo rekli ranije ovog mjeseca, nismo bili iznenađeni objavom Rusije da će ažurirati svoju nuklearnu doktrinu; Rusija je nekoliko sedmica signalizirala svoju namjeru da ažurira svoju doktrinu”, navodi se u saopćenju Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće.

(Lachen Pyshe Telegram via AP)

U međuvremenu, prvi diplomata Evropske unije Josep Borrell optužio je Rusiju za objavljivanje “potpuno neodgovornih” nuklearnih prijetnji.

“Nije prvi put da Putin igra nuklearno kockanje”, rekao je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku u odlasku novinarima nakon razgovora ministara odbrane u utorak u Briselu, rekavši da je “svaki poziv na nuklearni rat neodgovoran”.

Britanski premijer Keir Starmer također je osudio revidiranu nuklearnu doktrinu kao “najnoviji primjer neodgovornosti” “izopačene ruske vlade”, prema glasnogovornici Camilli Marshall.

“Rusija je ta koja nastavlja eskalirati ovaj rat, a korištenje sjevernokorejskih trupa samo je jedan primjer toga”, rekla je Marshall. “[Putin] bi mogao ukloniti svoje trupe, vratiti svoje tenkove i prekinuti napad i bespotrebno krvoproliće u Ukrajini i Rusiji.”

Sve se događa usred planova o obilježavanju 1.000 dana rata koji je donio umorne vojnike na frontovima, brojne zračne napade na Kijev i bojazan o daljnjoj podršci Zapada u trenutku kad se u Bijelu kuću vraća Donald Trump.

Vojni stručnjaci smatraju da američki projektili mogu pomoći Ukrajini u odbrani dijelova Rusije u Kurskoj oblasti koje je zauzela. Ukrajina bi to mogla upotrijebiti kao adut za pregovore, no nije vjerovatno da će se zbog toga izmijeniti tok 33-mjesečnog rata.

U Sjedinjenim Američkim Državama očekuju se još snažnije promjene kad se za dva mjeseca na vlast vrati Trump, koji je obećao da će brzo okončati rat, ali nije otkrio kako.

Izvor: Agencije

Reklama