‘The Times’: Razvija li Ukrajina oružje slično bombi ‘Fat Man’?
Kijev bi, teoretski, mogao razviti jednostavno nuklearno oružje slično bombi ”Fat Man” (Debeljko) bačenoj na Nagasaki 1945. godine.
Izvještaj lista The Times skreće pažnju na mogućnost da Ukrajina pribjegne razvoju nuklearnog oružja ako Sjedinjene Američke Države (SAD) prestanu pružati vojnu podršku pod administracijom novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa. Kijev bi, teoretski, mogao razviti jednostavno nuklearno oružje slično bombi ”Fat Man” (Debeljko) bačenoj na Nagasaki 1945. godine.
Izvještaj se oslanja na istraživački rad koji je napisao Oleksi Yizhak, voditelj odjela na Ukrajinskom nacionalnom institutu za strateške studije, vladinom istraživačkom centru koji djeluje kao savjetodavno tijelo predsjedničkog ureda i Vijeća za nacionalnu sigurnost i odbranu Ukrajine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRuske snage napreduju u Harkivskoj oblasti
Trumpov plan za Ukrajinu: Teritorijalni ustupci da, NATO ne
Zelenski traži pojačanja na istoku Ukrajine zbog ruskog napredovanja
Plan bi podrazumijevao vađenje plutonija iz ukrajinskih nuklearnih reaktora umjesto obogaćivanja uranija, što zahtijeva obimnu infrastrukturu. Iako bi potencijalna eksplozivna snaga bila skromna (otprilike jedna destina snage bombe bačene na Nagasaki), mogla bi biti dovoljna za uništavanje strateških ciljeva kao što su kao ruski vojni objekti.
Maxim Tucker, autor izvještaja i urednik rubrike za vanjske poslove u listu, rekao je da je dokument već predstavljen zamjeniku ukrajinskog ministra odbrane, a očekuje se da će biti predstavljen danas, u četvrtak, na konferenciji na kojoj će prisustvovati odbrambeni dužnosnici i predstavnici strateških industrija u Ukrajini, navodi se u izvještaju.
Posljednja opcija
Ovaj dokument je predstavljen kao odgovor na napredovanje ruskih snaga u Ukrajini i američke prijetnje da će smanjiti pomoć. Izvještaj, također, spominje i objavu Donalda Trumpa Jr., najstarijeg sina novoizabranog američkog predsjednika, na mreži X, u kojoj se narugao Zelenskom i poručio mu: ”Još 38 dana do gubitka džeparca”.
U svjetlu sve većih napetosti, izvještaj sugerira da bi ovakva nuklearna opcija Ukrajine mogla biti strateški potez za vršenje pritiska na Zapad, posebno na Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo, da dodatno ojačaju ukrajinsku odbranu. Pogotovo jer je korištenje bilo kakvog nuklearnog oružja u Evropi, konkretno protiv Rusije, eskalacija koju niko ne želi, uključujući i Trumpa.
U tom kontekstu, istraživač Yizhak izrazio je čuđenje zbog američkog straha od ruskih nuklearnih prijetnji, istaknuvši da bi ti strahovi mogli biti razlog za produžetak rata. Objasnio je da se nuklearno oružje tretira kao neka vrsta ”božanstva”, pa je možda došlo vrijeme da se Ukrajina okrene tome kao posljednjoj opciji, navodi se u izvještaju.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski razgovarao je prošlog mjeseca s Trumpom o tome da bi nuklearno oružje možda moglo biti jedino preostalo sredstvo za odvraćanje Rusije, u slučaju da Ukrajina ne postane članica NATO-a ili ostane bez drugih sigurnosnih garancija.
”Samo nas šest mjeseci dijeli od bombe”
Izvještaj prenosi mišljenje Yizhaka da bi prag koji bi mogao potaknuti Ukrajinu na ponovno pokretanje nuklearnog programa bio dolazak Putinovih snaga do grada Pavlohrad, koji je vojno-industrijska zona udaljena oko 96 kilometara od trenutne linije borbi. Ako Rusija nastavi napredovati dalje, postoji rizik da padnu neki od najvećih ukrajinskih gradova, poput Dnjepra i Harkova, prije nego što Ukrajina razvije oružje.
Iako ukrajinski dužnosnici negiraju bilo kakvu namjeru razvijanja nuklearnog oružja i potvrđuju svoju privrženost Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja, list ukazuje da postoje pravne osnove prema kojima bi se Ukrajina mogla povući iz Sporazuma. One se temelje na ruskom kršenju Budimpeštanskog memoranduma iz 1994. godine, kojim se Moskva obavezala pružiti sigurnosne garancije Ukrajini u zamjenu za to da odustane od svog nuklearnog arsenala koji se sastoji od 1734 strateške bojeve glave. Povlačenje bi omogućilo Ukrajini da započne direktan razvoj vlastitih nuklearnih kapaciteta.
Izvještaj skreće pažnju na nuklearna iskustva Ukrajine, s obzirom na njenu povijest kao treće nuklearne sile u svijetu prije njenog razoružanja. Valentyn Badrak, iz istraživačkog centra koji je pripremio izvještaj, izjavio je da Kijev može postići sposobnost lansiranja balističkih projektila s dometom od 1000 kilometara u roku od šest mjeseci, što bi omogućilo da nuklearno ili drugo oružje stigne do velikih udaljenosti na ruskoj teritoriji.
Međutim, u izvještaju se kaže da neki zapadni stručnjaci sumnjaju u to i vjeruju da bi razvoj funkcionalnog nuklearnog oružja mogao potrajati i do pet godina.