Biden će se izviniti zbog politike domorodačkih internata u SAD-u

Druge nacije, uključujući Kanadu i Australiju, izvinile su se zbog prethodne politike prisilne asimilacije.

James Nells iz naroda Navajo predvodi ceremoniju otvaranja sastanka 2022. godine, na kojem se raspravljalo o štetnom utjecaju domorodačkih internata [Sue Ogrocki/AP Photo]

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden službeno će se izviniti za ulogu Vlade u prisiljavanju domorodačke djece u internate u kojima su mnogi bili fizički i seksualno zlostavljani, a gotovo 1.000 ih je umrlo.

“Činim nešto što sam trebao učiniti prije mnogo vremena: službeno se izvinuti indijanskim narodima za način na koji smo postupali s njihovom djecom tolike godine”, rekao je Biden dok je u četvrtak napuštao Bijelu kuću i odlazio u Arizonu.

Između 1869. i 1960-ih više od 18.000 domorodačke djece, neka od svega četiri godine, nasilno je odvedeno iz svojih porodica i stavljeno u internatski sistem.

Škole, koje su često vodile kršćanske crkve, bile su dio politike prisilne asimilacije koju je pokrenuo Kongres 1819. kao pokušaj “civilizacije” američkih domorodaca, domorodaca Aljaske i domorodaca Havaja.

Djecu su tukli, seksualno zlostavljali i zabranjivali im da govore svojim jezikom i ponašaju se na bilo koji način koji odražava njihovu kulturu. Mnogi godinama nisu vidjeli svoje porodice.

U saopćenju za medije Bijela kuća je rekla kako Biden vjeruje da, “kako bismo uveli sljedeću eru savezno-plemenskih odnosa, moramo u potpunosti priznati greške iz prošlosti”.

Njegovo obraćanje u petak označit će prvi put da se američki predsjednik izvinio za zlostavljanje u internatima i prisilno odvođenje domorodačke djece – nešto što su Ujedinjeni narodi definirali kao čin genocida.

Izvinjenje se preporučuje

“Nikada ne bih pogodila ni za milion godina da će se ovako nešto dogoditi”, rekla je ministrica unutarnjih poslova Deb Haaland, pripadnica naroda Pueblo of Laguna u Novom Meksiku.

“Za mene je to velika stvar. Sigurna sam da će to biti velika stvar za cijelu indijansku zemlju.”

Haaland je prva Indijanka na čelu Ministarstva unutarnjih poslova. Pokrenula je istragu o sistemu internata ubrzo nakon što je imenovana. Odjel je održao sastanke, saslušanja i prikupio svjedočanstva preživjelih.

Dokumentirano je gotovo 1.000 smrti i 74 grobnice u više od 500 internata.

Jedna od preporuka završnog izvještaja bila je priznanje i izvinjenje za eru internata. Haaland je rekla da je to odnijela Bidenu koji se složio da je to neophodno.

Haaland će se pridružiti Bidenu tokom njegove prve diplomatske posjete jednoj plemenskoj naciji kao predsjednik, dok bude držao govor u indijanskoj zajednici Gila River, 48 kilometara južno od Phoenixa.

“Bit će to jedan od vrhunaca mog života”, rekla je Haaland.

Izvinjenje dolazi u posljednjim sedmicama predsjedničke utrke u SAD-u jer kampanja potpredsjednice Kamale Harris troši stotine miliona dolara na oglase koji ciljaju indijanske birače u ključnim državama, uključujući Arizonu i Sjevernu Karolinu.

Kanada ima sličnu historiju pokoravanja starosjedilačkih naroda i tjeranja njihove djece u internate radi asimilacije. Papa Franjo izdao je historijsko izvinjenje 2022. godine zbog saradnje Katoličke crkve s kanadskom “katastrofalnom” politikom domorodačkih rezidencijalnih škola, rekavši da je prisilna asimilacija domorodačkih naroda uništila kulture, razdvojila porodice i marginalizirala generacije.

Predsjednik Bill Clinton je 1993. potpisao zakon kojim se izvinjava domorocima Havaja za rušenje havajske monarhije stoljeće ranije.

Australski premijer Kevin Rudd se 2008. godine službeno izvinio Aboridžinima i stanovnicima Torresovog moreuza za prošlu politiku asimilacije, koju je provodila Australska vlada, uključujući prisilno odvođenje djece. Premijerka Novog Zelanda Jacinda Ardern uputila je slično izvinjenje 2022.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama