U Sudanu nastavljeni sukobi uprkos prekidu vatre
Nasilni sukobi nastavljeni su između sudanske vojske i paravojne grupe Snage za brzu podršku u glavnom gradu Khartoumu, kazali su očevici.

Nasilni sukobi nastavljeni su u srijedu između sudanske vojske i paravojne grupe Snage za brzu podršku (RSF) u glavnom gradu Khartoumu, kazali su očevici.
Sukobi su izbili uprkos sporazumu o prekidu vatre postignutom posredovanjem Saudijske Arabije i Sjedinjenih Američkih Država između dvije sukobljene strane, prenosi Anadolija.
Sukobi i granatiranje zabilježeni su u nekoliko naselja na jugu Khartouma.
Zvuci granata čuli su se i u Karariju, sjeverno od grada Omdurmana.
Sudanska vojska je, prema riječima očevidaca, zatvorila most Al-Fatihab na Bijelom Nilu, koji povezuje Khartoum i Omdurman.
Vojska je objavila da su njene snage odbile napad pripadnika RSF-a u El-Obeidu, glavnom gradu pokrajine Sjeverni Kordofan.
U sukobima su od 15. aprila poginula najmanje 863 civila, a ranjeno je više hiljada ljudi, navodi se u izvještaju Sudanskog liječničkog sindikata.
Više od milion interno raseljenih
Međunarodna organizacija za migracije (IOM) procjenjuje da je više od milion ljudi interno raseljeno zbog sukoba.
U ponedjeljak su se zaraćene strane u Sudanu složile produžiti sedmodnevno primirje, uz posredovanje Saudijske Arabije i SAD-a, za još pet dana.
Posljednjih mjeseci između sudanske vojske i RSF-a rasplamsalo se neslaganje oko integracije te paravojne grupe u oružane snage, što je ključni uvjet tranzicijskog sporazuma s političkim grupama.
Sudan je bez funkcionalne vlade od oktobra 2021. godine, kada je vojska smijenila prijelaznu vladu premijera Abdalle Hamdoka i proglasila vanredno stanje, u potezu koji su političke snage osudile kao puč.
Sudansko prelazno razdoblje, koje je počelo u augustu 2019. godine, nakon svrgavanja predsjednika Omara al-Bashira, trebalo je završiti izborima početkom 2024. godine.