Više Sudanaca pobjeglo je u Čad u proteklih šest mjeseci nego u posljednjih 20 godina.

Više Sudanaca pobjeglo je u Čad u proteklih šest mjeseci nego u posljednjih 20 godina.
Specijalni izaslanik UN-a za Sudan objavio je u septembru da se povlači sa dužnosti, više od tri mjeseca nakon odluke Sudana da ga proglasi nepoželjnim.
Nasilje nad civilima ‘na granici je čistog zla’, upozoravaju Ujedinjeni narodi, dok se humanitarna kriza pogoršava i etničko nasilje eskalira u zapadnom dijelu Darfura.
Najmlađu državu na svijetu, Južni Sudan, muči hronična nestabilnost i političko-etničko nasilje od proglašenja nezavisnosti od Sudana 2011. godine.
“Šest mjeseci i šest miliona ljudi prisiljeni da se presele, to je u prosjeku milion mjesečno, to je užasna patnja”, rekao je Mamadou Dian Balde, najviši regionalni zvaničnik UNHCR-a.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, u sukobima u Sudanu poginulo je najmanje 5.000, a raseljeno više od pet miliona civila.
Silovanje i seksualni napadi postali su sve češći u Sudanu dok se vojska i paravojne Snage za brzu podršku bore za kontrolu.
Ospice i pothranjenosti djece, uključujući novorođenčad, u izbjegličkim kampovim u riziku su od smrti prije kraja godine, navode Ujedinjeni narodi.
Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za Sudan najavio je povlačenje s funkcije.
Ranjene i mrtve neprestano prevoze u najbližu bolnicu, Bachair, jednu od posljednjih u Kartumu koja još radi.
Premda RSF upravlja većinom Kartuma te susjednim gradovima Omdurman i Bahri koji zajedno čine metropolu, vojska posjeduje više teške artiljerije i aviona.
U sukobima koji su počeli u aprilu poginulo je više od tri hiljade ljudi, dok je oko šest hiljada njih ranjeno.
Približno 60 posto školskih ustanova u Sudanu uništeno je u pet mjeseci, koliko traju intenzivne borbe u toj zemlji.
Milioni su protjerani iz svojih domova, a humanitarna kriza je eskalirala od početka sukoba između vojske i RSF-a u aprilu.