MEE: Zapad griješi i na turskim izborima
Zapadni liberalni mislioci nisu prepoznali snagu turske demokratije, jer ona ne daje rezultate s kojima su zadovoljni, piše glavni urednik portala ‘Middle East Eye’.

David Hearst, glavni urednik britanskog portala Middle East Eye (MEE), smatra da zapadni liberalni mislioci nisu prepoznali snagu turske demokratije, jer ona ne daje rezultate s kojima su zadovoljni.
Rekao je da je rezultat aktuelnog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana u prvom krugu predsjedničkih izbora toliko šokirao opoziciju da im je trebalo četiri dana da se oporave.
Hearst se osvrnuo na neprijateljski stav opozicije prema pitanju sirijskih izbjeglica u Turskoj, kojih ima oko četiri miliona.
Opozicioni kandidat Kemal Kilicdaroglu je zaprijetio da će ih, ako pobijedi, deportirati iz zemlje, a opozicija je u svojim izbornim promotivnim materijalima poticala svoje pristalice na to.
Većina Turaka vjeruje u izborni proces
Istakao je da ovo pitanje nije beznačajno te da u vrijeme kada zemljom vlada veliki antisirijski osjećaj te nakon šoka od velikog zemljotresa koji je razorio južnu Tursku, glavni zadatak svakog budućeg predsjednika – a kamoli onog koji se razmeće svojim liberalnim uvjerenjima – jeste da ublaži retoriku, a ne da je pooštri.
Hearst smatra da će se odluka lidera Republikanske narodne partije (CHP) Kilicdaroglua da svoju kandidaturu šefa koalicije, koja uključuje raznoliku lepezu stranaka, pretvori u “gadnu stranku”, koja je neprijateljski nenastrojena prema ljudskim pravima, odraziti na samu opoziciju.
Jedna od njih je da Kilicdaroglu sebe više ne može nazvati liberalom s demokratskim planom da vrati vlast parlamentu i ljudska prava u zemlji.
Što se tiče zapadnog nerazumijevanja turskih predsjedničkih izbora, Hearst je naveo da velika većina Turaka vjeruje u izborni proces, o čemu govori i to da je ova zemlja imala drugi po veličini odziv birača u svijetu, a ni ovomjesečni prvi krug nije bio izuzetak, s gotovo 90 posto, za razliku od važnih izbora u zemljama koje Erdogana opisuju kao tiranina.
Kazao je da je ova izlaznost nadmašila ranije slučajeve u Velikoj Britaniji, Sjedinjenim Američkim Državama, Francuskoj, te Egiptu i Tunisu.
Dodaje da je nepriznavanje moći demokratije u Turskoj, jer ona nudi pogrešan rezultat, dok se zatvaraju oči pred lažnim izborima u Egiptu i Tunisu, koje su birači bojkotirali, postalo posebnost zapadnih liberalnih mislilaca.
Liberali pogrešno shvataju Bliski istok
To je, kako je rekao, jedan od razloga zašto pogrešno shvataju Bliski istok.
Zaključuje da je zapadnjački pogled sve udaljeniji od stvarnosti te da Zapad više ne može slati vojsku i ratne brodove da to ispravi.
Otvorena podrška američkog predsjednika Joea Bidena turskoj opoziciji ne samo da je besmislena, nego može biti i kontraproduktivna.
Jednog dana bi neki američki predsjednik mogao naučiti iz toga, ali to možda neće biti uskoro.