Hronologija: Kako je ukrajinska kriza došla na rub rata
Dok raste strah od sukoba, napretka u pregovorima o diplomatskom rješenju jedva da ima.

Tenzije između Ukrajine i Rusije rastu već više od dva mjeseca, a napretka u pregovorima o diplomatskom rješenju jedva da ima.
Rusija na granici sa Ukrajinom ima više od sto hiljada vojnika, što je Zapadu razlog da počne upozoravati o neminovnoj invaziji.
Moskva, koja konstantno tvrdi da ne planira napasti Ukrajinu, tvrdi da odgovara na agresiju članica NATO-a, te ta upozorenja naziva „histerijom“.
Ovo je hronologija najvažnijih događaja do sada.
Novembar 2021.
Satelitske fotografije pokazale su novo rusko gomilanje trupa na granici s Ukrajinom, a Kijev tvrdi da je Moskva mobilizirala sto hiljada vojnika, te angaživala tenkove i ostalo naoružanje.

7. decembar 2021.
Američki predsjednik Joe Biden upozorio je da će Zapad uvesti ekonomske sankcije ako Rusija napadne Ukrajinu.
17. decembar 2021
Rusija je Zapadu iznijela detaljne sigurnosne zahtjeve, među kojima je zamrzavanje svih NATO-ovih vojnih aktivnosti u istočnoj Evropi i Ukrajini, te zahtjev da Alijansa nikada ne primi u članstvo Ukrajinu ili ostale bivše sovjetske republike.
3. januar 2022.
Biden uvjerava ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da će SAD „odgovoriti odlučno“ ako Rusija napadne Ukrajinu.
Dva lidera razgovarala su telefonom kako bi razgovarali o pripremama za predstojeće diplomatske susrete na kojima bi se raspravljalo o krizi.
10. januar 2022
Američki i ruski zvaničnici susreli su se u Ženevi na diplomatskim razgovorima, ali razlike su ostale velike, jer je Moskva ponovila svoje sigurnosne zahtjeve, a Washington konstatovao da ih ne može prihvatiti.
24. januar 2022.
NATO je svoje snage stavio u pripravnost i pojačao vojno prisustvo u istočnoj Evropi sa dodatnim brodovima i borbenim avionima.

Neke zapadne zemlje počele su povlačiti nepotrebno osobljen iz svojih ambasada u Kijevu. SAD je stavio 8.500 vojnika u stanje pripravnosti.
26. januar 2022.
Washington je poslao Rusiji pisane odgovore o njenim sigurnosnim zahtjevima, podsjetivši na svoju predanost politici „otvorenih vrata“, nudeći “načelnu i pragmatičnu ocjenu” zabrinutosti Moskve.
27. januar 2022.
Biden upozorava na moguću rusku invaziju u februaru. Kina stavlja svoju političku moć uz Rusiju i poručuje SAD-u da „legitimna sigurnosna zabrinutost“ Moskve treba biti „shvaćena ozbiljno“.
28. januar 2022.
Ruski predsjednik Vladimir Putin kaže da glavni ruski zahtjevi nisu ispunjeni, ali da je Moskva spremna nastaviti pregovarati.

Ukrajinski predsjednik Zelenski od Zapada traži da izbjegava stvaranje „panike“ koja bi se negativno odrazila po ekonomiju Ukrajine.
31. januara 2022.
SAD i Rusija vodili su žestoku raspravu o ukrajinskoj krizi na specijalnoj zatvorenoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.
Američka ambasadorica pri UN-u Linda Thomas-Greenfield rekla je Vijeću da bi ruska invazija bila prijetnja globalnoj sigurnosti.
Ruski izaslanik Vasilij Nebenzija optužio je Washington i njegoce saveznike za nametanje prijetnje ratom, iako njegova zemlja stalno poriče da planira invaziju.
„Diskusija o prijetnji ratom je provokativna sama po sebi. Vi gotovo da to prizivate. Želite da se desi“, rekao je Nebenzija.
1. februar 2022.
Putin negira da planira invaziju i optužuje SAD da ignoriše sigurnosne zahtjeve njegove zemlje.
„Već je jasno da su ključne ruske brige ignorisane“, rekao je.
6. februar 2022
Rusija je povećala vojno prisustvo na granici sa Ukrajinom na 70 posto od potrebnog za invaziju, prema riječima američkih zvaničnika koji su željeli ostati anonimni, u američkim medijima.
8. februar 2022.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron sastao se sa Putinom na maratonskim razgovrima u Moskvi, nakon čega je rekao novinarima da Rusija neće pogoršati ukrajinsku krizu.
No, Kremlj je negirao da su Macron i Putin postigli sporazum o deeskalaciji krize. Glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov rekao je da „u trenutnoj situaciji, Moskva i Pariz ne mogu postizati nikakve dogovore“.

10. februar 2022.
Britanska ministrica vanjskih poslova Liz Truss i ruski ministar Sergej Lavrov obavili su neuspješne razgovore.
Na hladnoj konferenciji za novinare, Lavrov je susret opisao kao „razgovor između nijeme i gluhe osobe“.
Dodao je da su se „činjenice“ koje je predstavio njegov tim, „odbile“ od britanskih kolega.
Truss, koja je upozorila Rusiji na teške zapadne sankcije ako bude napada na Ukrajinu, osporila je tvrdnje Lavrova da rusko gomilanje vojnika i oružja nikome ne predstavlja prijetnju.
11. februar 2022.
Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je da američki obavještajni podaci ukazuju na to da ruski napad može početi svakog dana, prije nego što 20. februara završe Zimske olimpijske igre.
Pentagon je odlučio da u Poljsku pošalje još 3.000 vojnika.
U međuvremenu, veliki broj država pozvao je svoje građane da napuste Ukrajinu, a neke od njih upozorile su ih da u slučaju rata ne računaju na vojnu evakuaciju.
12. februar
Biden i Putin razgovarali su putem video konferencije. Američki predsjednik rekao je da bi ruska invazija uzrokovala „široku ljudsku patnju“ i da je Zapad posvećen diplomatiji za rješenje krize, no, dodao je da je „jednako spreman i za druge scenarije“.
Putin se požalio da SAD i NATO nisu na zadovoljavajući način odgovorili na ruske zahtjeve da se Ukrajini zabrani ulazak u NATO i da Alijansa povuče snage iz istočne Evrope.

Juri Ušakov, Putinov prvi saradnik za vanjsku politiku, rekao je da tenzije eskaliraju mjesecima, te da je posljednjih dana „situacija dovedena do apsurda“.
Rekao je da je Biden spomenuo moguće sankcije Rusiji, ali da „to pitanje nije bilo u fokusu tokom dugog razgovora sa ruskim liderom“.