Abbas traži od SAD-a da ponovo otvori konzulat u Istočnom Jerusalemu

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas je zatražio da SAD okonča finansijsku blokadu Palestine.

Abbas je rekao da će sastanak s palestinskim zvaničnicima okončati podjelu s ciljem formiranja vlade nacionalnog jedinstva zasnovane na međunarodnom legitimitetu koja će raditi na obnovi Gaze (EPA)

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas pozvao je američkog predsjednika Joea Bidena da ponovo otvori američki konzulat u okupiranom Istočnom Jerusalemu.

U obraćanju na sastanku s palestinskim zvaničnicima u Ramallahu na Zapadnoj obali, Abbas je zatražio da Sjedinjene Američke Države (SAD) okončaju finansijsku blokadu Palestine i da ponovo bude otvoreno predstavništvo Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) u Washingtonu, prenosi Anadolija.

Kako navodi palestinska novinska agencija WAFA, Abbas je pozvao Bidenovu administraciju da ponovo otvori američki konzulat u Istočnom Jerusalemu.

Abbas je dodao da će sastanak s palestinskim zvaničnicima okončati podjelu s ciljem formiranja vlade nacionalnog jedinstva zasnovane na međunarodnom legitimitetu koja će raditi na obnovi Gaze, ukidanju izraelske blokade uvedene 2006. i ponovnom ujedinjenju dvije strane Palestine.

Pisma liderima

Izvršni komitet PLO-a na sastanku je odlučio da se sastanak Glavnog odbora ove organizacije održi najkasnije u januaru.

Na sastanku je odlučeno da se upute pisma svjetskim liderima i međunarodnim institucijama kako bi bile preduzete potrebne mjere za zaustavljanje izraelskih napada i nelegitimnog naseljavanja Palestinaca.

Također je naglašena potreba jačanja nacionalnog jedinstva s ciljem vođenja širokog nacionalnog otpora protiv izraelske okupacije.

Izvor: Agencije

Reklama