Francuski Institut Pasteur objavio je da zaustavlja razvoj svog glavnog plana za vakcinu protiv COVID-19, jer su prva ispitivanja pokazala da je manje efikasna nego su se nadali.
Drugi francuski laboratorij, Sanofi, najavio je u decembru da njegova vakcina kasni i da će bit spremna tek krajem 2021. godine, zbog lošijih rezultata od očekivanih.
U slučaju Pasteurove vakcine “utvrđeno je da su inducirani imunološki odgovori niži od onih primijećenih kod izliječenih od prirodne infekcije, kao i onih kod osoba vakcinisanih odobrenim vakcinama protiv bolesti COVID-19”, objašnjava Institut, koji obrazlaže odluku o okončanju projekta.
Pasteurova vakcina koristila je vakcinu protiv ospica prilagođenu za borbu protiv COVID-19, prenosi Hina, pozivajući se na AFP.
Slabi rezultati američke kompanije
I američka farmaceutska kompanija Merck odustaje od dva potencijalna kandidata za vakcinu protiv bolesti COVID-19 zbog slabih rezultata u prvim kliničkim ispitivanjima, prenosi Tanjug, pozivajući se na AP.
Merck je saopćio da su dobrovoljci dobro podnijeli vakcinu, ali da je ona podstakla slab imuni odgovor u poređenju s ostalim vakcinama.
Iz kompanije navode da će fokus preusmjeriti na dvije moguće terapije za COVID-19, koje tek trebaju dobiti odobrenje nadležnih regulatornih tijela.
Američka vlada će Mercku isplatiti 356 miliona dolara za ubrzanu proizvodnju jedne od njenih potencijalnih terapija protiv COVID-19, u sklopu akcije koja ima za cilj da pomogne razvoj vakcina i lijekova protiv bolesti izazvane korona virusom.
Taj novac će kompaniji omogućiti da do kraja juna proizvede do 100.000 doza, ukoliko američka Uprava za hranu i lijekove izda odobrenje za hitnu upotrebu.
Lijek poznat pod nazivom MK-7110 ima sposobnost da smanji štetne efekte pretjerane reakcije imunog sistema na COVID-19.
U SAD-u pet potencijalnih vakcina
Merck se u trku za borbu protiv pandemije uključio kasnije od ostalih najvećih farmaceutskih kompanija, a prošle jeseni počele su prve faze ispitivanja potencijalnih vakcina koje zahtijevaju samo jednu dozu.
Vakcine koje su razvile kompanije Pfizer i Moderna su u tom trenutku već bile u kasnoj fazi kliničkih ispitivanja, a krajem prošle godine dobile su i dozvolu za hitnu upotrebu.
U SAD-u se u kasnoj fazi kliničkih ispitivanja nalazi pet potencijalnih vakcina protiv korona virusa.
Rezultati ispitivanja vakcine koju je razvila kompanija Johnson & Johnson i koja se prima iz jedne doze očekuju se uskoro.