U Libiji srušen avion koji je prevozio oružje Haftarovim snagama

Libija je poprište duboke političke i sigurnosne krize još od 2011. godine kada je ubijen Muammar Gaddafi (EPA)

Snage međunarodno priznate Vlade nacionalnog jedinstva Libije srušile su teretni avion koji je prevozio oružje i municiju za nelegitimne snage sa istoka libije koje predvodi Khalifa Haftar.

Glasnogovornik libijske vojske Mohammed Kanunu saopćio je da je avion pogođen neposredno prije planiranog slijetanja na pistu u provinciji Tarhuna, južno od Tripolija.

On nije otkrio više informacija o tom slučaju, prenosi Anadolija.

Politička kriza

Libija je poprište duboke političke i sigurnosne krize još od 2011. godine kada je ubijen Muammar Gaddafi.

Od tada su na vlasti paralelne vlade sa sjedištima u Tripoliju i Tobruku, koje imaju odvojene parlamente i oružane snage.

Haftarove snage od aprila prošle godine izvode napade na Tripoli, a do sada je u sukobima u glavnom gradu Libije poginulo više od hiljadu i ranjeno 5.500 ljudi.

Snage Vlade nacionalnog jedinstva su prošle sedmice pokrenule operaciju odbrane Tripolija pod nazivom “Oluja mira”, a u petak su srušile tri borbena aviona Haftarovih snaga.

Izvor: Agencije


Reklama