Turska: Asistent ubio četiri profesora pod optužbom da su sljedbenici Gulena

Četiri člana osoblja ubijena su danas u pucnjavi na Univerzitetu Osmangazi u Eskisehiru, u istoimenoj sjeverozapadnoj turskoj provinciji, a napadač je univerzitetski istraživač, koji je pucao na svoje kolege, saopćio je predsjednik Univerziteta Hasan Gonen.
Osumnjičeni istraživač-asistent, koji je radio na doktoratu, bio je pod istragom u okviru Univerziteta jer je optužio neke članove osoblja da su sljedbenici imama Fethullaha Gulena, koji godinama živi u egzilu u SAD-a, a koga Ankara krivi za organizovanje neuspjelog pokušaja puča u Turskoj 2016, prenosi AP.
Napadač, identifikovan kao Volkan Bayar, pucnjima iz vatrenog oružja usmrtio je zamjenika dekana, sekretara fakulteta i dva profesora Pedagoškog fakulteta u okviru Univerziteta, rekao je Gonen novinarima u Eskisehiru, udaljenom 250 kilometara od Ankare.
Gonen je naveo da je policija uhapsila napadača, koji je pokušao pobjeći s mjesta događaja.
Tokom napada povrijeđene su tri osobe, koje su prebačene u bolnicu, prenosi agencija Anadolija.
Kako je predsjednik Univerziteta rekao, motiv napada najvjerovatnije je lična svađa, a glavna meta bio je dekan Pedagoškog fakulteta, koji nije bio u svojoj kancelariji kad je napadač tamo ušao.
‘Nestabilna osoba’
Jemil Yucel, dekan koji je izbjegao napad, rekao je da je Bayar bio “mentalno nestabilna i zastrašujuća osoba” i da je stalno podnosio žalbe na članove osoblja, prenio je turski list Hurriyet.
U napadu su ubijeni zamjenik dekana Mikail Yalcin, sekretar fakulteta Fatih Ozmutlu, profesor Yasir Armagan i asistent Sedrar Caglak, navodi Anadolija.
Profesorica na Univerzitetu, Ayse Aypay, opisala je napadača kao navodnog Gulenovog pristalicu, koji je lažno optuživao svoje kolege.
Ona je novinarima u kampusu rekla da joj je suprug smijenjen s mjesta predavača na Univerzitetu Osmangazi i da je u zatvoru proveo više od pet mjeseci zbog Bayarovih lažnih optužbi da je Gulenov sljedbenik.
Aypay je optužila Univerzitet da je “štitio” Bayara i da nije preduzimao akciju protiv njega više od godine.
Regionalni guverner Ozdemir Cakacak rekao je da su za istragu o ovom slučaju određena tri tužioca.
Turske vlasti uhapsile su desetke hiljada ljudi osumnjičenih za povezanost s pokušajem puča i otpustile više od 110.000 zaposlenih u državnim institucijama, uključujući univerzitete, podsjeća američka agencija.
Izvor: Agencije