Muslimani u Austriji strahuju zbog programa nove vlade

Koalicijsku vladu čine stranka desnog centra Austrijska narodna partija (ÖVP) i ekstremno desna Slobodarska stranka (FPÖ) (EPA)

Muslimani u Austriji strahuju da bi izraz “politički islam”, koji dominira u programu nove austrijske vlade, mogao biti maska za korake kojima bi se smanjile vjerske slobode.

Koalicijska vlada, koja je počela s radom 18. decembra, a koju čine stranka desnog centra Austrijska narodna partija (ÖVP) i ekstremno desna Slobodarska stranka (FPÖ), u fokus svog programa stavila je strance, izbjeglice i islamofobiju, javlja agencija Anadolija.

U programu Vlade na 180 stranica, osim što je riječ islam najmanje 21 put povezana s terminom “terorizam”, vrlo se često govori i o tzv. “političkom islamu”, no taj termin nije najadekvatnije pojašnjen. Kao takav, izazvao je zabrinutost među muslimanima koji žive u toj zemlji.

Nova Vlada Austrije u svom programu ni najmanjim dijelom ne bavi se vjerom ili vjerskom zajednicom, izuzev islama i muslimana. Činjenica da se muslimani u Austriji, pripadnici zvanično prihvaćene vjere u toj zemlji, predstavljaju kao sigurnosna opasnost među velikim brojem stručnjaka i intelektualaca ocjenjuje se kao svjesna marginalizacija određene grupe.

U programu Vlade Austrije nalazi se i osvrt na Zakon o islamu, usvojen 2015, te se traže oštrije kontrole muslimanskih obrazovnih ustanova, fondacija i organizacija, kao i da treba zatvoriti sve one za koje se utvrdi da su protiv zakona.

Također je naglašeno da će se u džamijama i drugim obrazovnim ustanovama pojačati kontrole kako bi se onemogućilo “strano djelovanje”. Osim toga, predviđeno je da su u tim ustanovama koristi jedan standardni prijevod Kur'ana.

‘Zbrka od termina’

Predsjednik Islamske zajednice u Austriji (IGGÖ) Ibrahim Olgun izjavio je za agenciju Anadolija da političari i navodni stručnjaci, koji nemaju dovoljno informacija o islamu, prave zbrku od termina i tako u toj zemlji doprinose formiranju negativnih stavova prema islamu.

Podvukao je da je Islamska zajednica u toj zemlji odgovorna za svaku temu koja se tiče islama, te poručio: “U posljednje vrijeme različitim terminima i izrazima želi se proizvesti neprijateljstvo prema islamu.”

Dodao je, također, da je u historiji veliki broj primjera gdje su se različite vjere zloupotrebljavale te da u ovom slučaju tu grešku ne treba pripisivati islamu. Kako je rekao, s obzirom na to da se za kršćanstvo ili judaizam ne koristi prefiks “politički”, takav termin ni za islam ni u kojem slučaju nije prihvatljiv.

Olgun je dodao da  je program Vlade Austrije detaljno pročitan i da će u najkraćem mogućem roku biti održan sastanak s austrijskim zvaničnicima na kojem će biti govora o temama koje se tiču islama.

Profesor političkih nauka na američkom Univerzitetu Georgetown Farid Hafez kazao je da nova Vlada Austrije želi provoditi ekstremno desnu politiku, nadgledati dio društva s visokim dohotkom te da ne mari za dio društva slabije ekonomske situacije. Osim toga, izražava stavove protiv muslimana, izbjeglica i stranaca.

Osvrnuvši se i na termin “politički islam”, rekao je da se program detaljno bavi muslimanima, ali da taj termin nije konkretizovan i da je otvoren za raspravu.

“Kroz termin ‘politički islam’ praktično su svi muslimani na meti”, poručio je Hafez.

Poziv na bojkot 

Te ocjene uslijedile su dan nakon što je grupa međunarodnih intelektualaca pozvala na bojkot ministara Slobodarske stranke u novoj Vladi Austrije.

“Ne skrećimo pogled: baštinici nacizma zaista su dobili važne pozicije u novoj austrijskoj vladi”, ističe se u apelu koji vode Benjamin Abtan, predsjednik Evropskog antirasističkog pokreta EGAM, i bivši francuski ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner. Apel je objavljen na portalu Le Mondea, javila je Hina.

Među potpisnicima apela nalaze se lovci na naciste Serge i Beate Klarsfeld, vođe organizacije Sinovi i kćeri Jevreja deportovanih iz Francuske, zatim bivši predsjednik Istočnog Timora i dobitnik Nobelove nagrade za mir Jose Ramos-Horta, bivši španski ministar vanjskih poslova Miguel Angel Moratinos i bivša kanadska premijerka Kim Campbell.

FPÖ je kritikovao taj poziv, a austrijski ministar Gernot Blümel (ÖVP) pozvao je sve kritičare da novu austrijsku vladu “sude po djelima”.

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu ranije je najavio da će Izrael bojkotovati ultradesne ministre u Vladi Austrije i dao instrukcije izraelskim ministrima da rade samo sa zvaničnicima niskog ranga.

I zvanična Ankara sredinom decembra kritikovala je program nove austrijske vlade desnice i krajnje desnice, koja se oštro protivi turskom pristupu Evropskoj uniji.

Izvor: Agencije


Reklama