Obama: S Iranom u okviru obostranih interesa

Barack Obama je istakao da su Iranu sankcije nametnute zbog odluka iranskih vlasti (EPA)

U obraćanju na 68. sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku američki predsjednik Barack Obama rekao je da se odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Irana ne mogu popraviti preko noći, jer imaju dugu historiju problema, ali kada je u pitanju nuklearni program Irana, to se pitanje može riješiti u okviru obostranih interesa i poštovanja.

Ističući da se u vezi s ovim pitanjem treba voditi diplomatskim rješenjem, Obama je rekao da se američke i iranske vlasti ne slažu i oko Izraela, prenosi agencija Anadolija.

Neće biti direktnog susreta

Glasnogovornica iranskog ministarstva vanjskih poslova Marzijeh Afkham rekla je u utorak da neće biti direktnog sastanka između iranskih i američkih zvaničnika tokom zasjedanja Generalne skupštine UN-a.

U medijskim izvještajima se nagađalo o sastanku iranskog predsjednika Hasana Rouhanija i njegovog američkog kolege Baracka Obame na marginama godišnje Generalne skupštine UN-a.

Afkham je negirala da će sastanak biti održan između iranskih i američkih zvaničnika o spornim pitanjima, prenijela je agencija Xinhua.

Rouhani će u utorak održati govor tokom sjednice Generalne skupštine UN-a.

Glasnogovornica je rekla da je Rouhanijeva posjeta New York značajna jer će “poslati poruku mira”. 

“Ne očekujemo od iranskih vlasti da se promijene i poštujemo njihovo pravo da u civilne svrhe koriste nuklearnu energiju. Želimo samo da iranske vlasti ispune svoje dužnosti prema Vijeću sigurnosti UN-a i da potpišu Sporazum o sprečavanju širenja nuklearnog oružja”, kazao je američki predsjednik.

Istakao je da su Iranu sankcije nametnute zbog odluka iranskih vlasti.

“Ovo nije samo pitanje između UN-a i Irana. Svijet i je i ranije vidio Iran kako bježi od ispunjenja svojih obaveza i očekuje da iranske vlasti izvrše svoje dužnosti”, rekao je on.

“Iskreno, ohrabrilo nas je što je iranski narod podržao [predsjednika Hassana] Rouhanija u slijeđenju umjerenije politike. Nakon što je izjavio da bi mogao biti postignut dogovor, zadužit ću [državnog sekretara SAD-a] Johna Kerrya da vodi te pregovore, koji će biti u bliskoj saradnji s Evropskom unijom, Velikom Britanijom, Francuskom, Njemačkom, Rusijom i Kinom”, kazao je američki predsjednik.

Egipat i Palestina

Dotaknuvši se i situacije u Egiptu, Obama je rekao da podrška SAD-a Egiptu ovisi o demokratskom napretku ove zemlje.

On je istakao da se – ograničivši medije, nevladine organizacije i opozicione partije – prelazna Vlada u Egiptu nije držala principa demokratije.

U vezi mirnih pregovora između Palestine i Izraela, Obama je kazao da SAD neće nikad odustati od sigurnosti Izraela te da će na tom putu uložiti svu svoju snagu.

On je rekao da izraelska okupacija u Palestini nije ispravna te da se i to pitanje treba riješiti u što kraćem roku.

Američki predsjednik je naglasio da je za SAD jako važno pitanje nuklearnog programa Irana i odnosa između Palestine i Izraela.

On je dodao će rješenje ovih pitanja donijeti mir na Bliski istok, ali, kako je ipak istakao, mir u regiji dolazi od pravde u državama koje se nalaze u toj regiji.

Francuska očekuje konkretne poteze

Francuski predsjednik Francois Hollande zatražio je u UN-u da Iran učini konkretne poteze u vezi sa svojim nuklearnim programom, naglasivši da želi direktan i iskren dijalog.

“Ono što Francuska očekuje od Irana su konkretni potezi, koji dokazuju da je ova zemlja odustala od svog vojnog nuklearnog programa čak iako ima pravo na civilni nuklearni program”, izjavio je Hollande na Generalnoj skupštini UN-a.

Francuski predsjednik trebao bi se u utorak navečer sastati s iranskim predsjednikom Hassanom Rouhanijem.

“Prihvatio sam dijalog s Rouhanijem jer se iranski predsjednik izjasnio da je otvoren za razgovor“, objasnio je Hollande na konferenciji za novinare, naglasivši da će na sastanku biti riječi i o sirijskom pitanju.

Izvor: Agencije


Reklama