Arhipelag koji je posvađao Kinu i Filipine

Zemlje su se stoljećima prepirale u vezi dva arhipelaga, Spratlisa i Scarborougha, u Južnom kineskom moru.
More je oduvijek bilo ključni trgovački put. Ali s velikim resursima ribe i zalihama nafe i plina, ono je također jedno od azijskih potencijalnih žarišta netrpeljivosti.
Bobby Paborito kaže da mu posljednjih nekoliko mjeseci nije bilo lako. Radi kao turistički vodič u svjetski poznatom Boracayu, otoku na zapadnom dijelu Filipina već deset godina.
Izgubio većinu gostiju
Kaže da su većina njegovih klijenata Kinezi, i da je nekoć zarađivao 50 dolara dnevno. Ali već mjesecima, turista nema kao nekoć.
“Izgubio sam otprilike 80 posto svojih gostiju, ovdje stojim već sedmicu dana, nema nijednog klijenta”, kaže.
Dužnosnici u Kini naredili su svojim putničkim agencijama da suspendiraju sve aranžmane na otoku, jer su tenzije između Filipina i Kine eskalirale.
Obje zemlje svojataju Scarborough arhipelag u Južnom Kineskom moru.
Prepirke su naštetile ekonomiji otoka, koji je navodno izgubio više od 200 hiljada kineskih turista, samo nekoliko mjeseci nakon što je naredba o prestanku kineskih aranžmana stupila na snagu.
Filipinska vlada je ostala prkosna, uvjerena da turizam na otoku može ići dobro i bez kineskih turista.
Broj se posjetitelja iz Koreje, Tajvana i Rusije gotovo udvostručio u posljednjih pet godina.
Kineskih turista još ima
Carlitos Marquez, guverner Aklana, kaže:
“Ova prepirka bi se trebala riješiti što prije jer šteti našoj ekonomiji. Ali također moramo braniti naš teritorij”.
Uprkos zabrani, kineskih turista na otoku još ima. Lokalne vlasti izvjestile su da ih je prošli mjesec bilo više od 1500.
Većina ih dolazi preko Hong Konga. Kineski i filipinski službenici ponavljaju da podupiru mirovni plan za rješenje prepirke.
U zaljevu, Boby Paborito kaže da diplomatski napori u njegovom životu za sada neće puno promijeniti. Ali se nada da će voditi dogovoru koji će olakšati posjete otoku kineskim turistima.
Izvor: Al Jazeera