Kineski disident napustio Ambasadu SAD-a

Kineski disident Chen Guangcheng “svojevoljno” je napustio Američku ambasadu u Pekingu, nakon što je tamo proveo šest dana, javili su kineski mediji.
Neimenovani je američki dužnosnik odmah nakon toga potvrdio da Chen više nije u Ambasadi, u koju se sklonio nakon bijega iz kućnog pritvora 21. aprila.
“Chen Guangcheng stigao je u medicinsku ustanovu u Pekingu, gdje će dobiti tretman i sastati se sa svojom porodicom”, rekao je zvaničnik, koji nije želio biti imenovan.
Američki dnevnik Washington post navodi da je Guangcheng napustio Ambasadu u pratnji američkog ambasadora, koji ga je otpratio u bolnicu.
‘Neregularan način’
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je nezadovoljstvo zbog prijema Guangchenga u Američku ambasadu.
Postupak Ambasade neprihvatljiv za Peking [EPA]
“Mora biti istaknuto da je Ambasada SAD-a primila kineskog državljanina Chena Guangchenga na neregularan način i Kina izražava snažno nezadovoljstvo zbog toga”, rekao je glasnogovornik Ministarstva Liu Weimin.
Prema njegovim riječima, ova američka metoda predstavlja miješanje u kineska unutrašnja pitanja – što je u potpunosti neprihvatljivo za Peking.
On je naglasio da Kina zahtijeva da SAD “uputi izvinjenje zbog incidenta, provede temeljitu istragu, kazni odgovorne i da garancije da se nešto slično neće ponoviti”.
Vijest da je disident izašao iz Američke ambasade objavljena je u trenutku dolaska američke državne sekretarke Hillary Clinton u Peking, na godišnji bilateralni strateški i ekonomski susret američkih i kineskih dužnosnika.
Razgovore o ekonomiji i važnim međunarodnim pitanjima na tom susretu, koji je odavno planiran, ozbiljno bi mogao narušiti boravak kineskog disidenta u prostorijama Američke ambasade.
Chen traži istragu
U poruci postavljenoj u petak na internet i upućenoj premijeru Wenu Jiabaou, Chen je potvrdio da je pobjegao iz kućnog pritvora.
U videoporuci u trajanju od petnaestak minuta Chen je, u vidno emotivnom stanju, tražio od Premijera da naredi istragu zlostavljanja njega i njegove porodice od lokalnih dužnosnika.
Teksaška organizacija ChinaAid objavila je prije nekoliko dana kako je “saznala od izvora bliskog Chenu Guangchengu da je on pod američkom zaštitom i da se o njegovom statusu vode razgovori na visokom nivou između američkih i kineskih dužnosnika”.
Kina i SAD to nisu potvrdile i sve do srijede šutjele su o tom slučaju.
Izvor: Agencije