Vlade širom svijeta ciljaju na bogate izvore vjetra i sunca
Kako bi smanjile ovisnost o fosilnim gorivima i ubrzale prijelaz na čistu energiju, vlade odobravaju ambiciozne planove za obnovljivu energiju.

Vlade diljem svijeta su tokom prošle godine dale zeleno svjetlo za ambiciozne planove obnovljive energije koje ciljaju na velike izvore vjetra i sunca, uporedo razvijajući tehnologiju koja će omogućiti hvatanje i skladištenje ugljika.
Neke od politika uključivale su i porezne olakšice za kupovinu električnih vozila ili energetski efikasnih materijala za gradnju.
Evropski parlament usvojio je plan REPowerEU za smanjenje ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima i ubrzanje prijelaza na čistu energiju. Kina je najavila programe koji će joj omogućiti da ispuni svoje ciljeve čiste energije do 2030. pet godina prije plana.
Rat i klimatske promjene ubrzali politike čiste energije
Analitičari kažu da je globalna energetska kriza izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu, zajedno sa sve većim klimatskim prijetnjama, poput razornih poplava u Pakistanu, ubrzala politike čiste energije i velika ulaganja koja su potrebna za prijelaz na obnovljivu energiju, posebno vjetar i solarne, širom svijeta.
Mnoge zemlje, posebno u Evropi, vratile su se proizvodnji električne energije iz uglja zbog rata u Ukrajini, koji je izazvao skok cijena plina i ograničenja opskrbe. Međutim, analitičari kažu da to nije spriječilo napredak u smanjenju emisija stakleničkih plinova.