Cyber-napadi na Igrama u Parizu vrlo izvjesni
Olimpijske igre su u prošlosti često bile predmet cyber-napada, posebno Zimske igre u Pyeongchangu (Južna Koreja) 2018. godine, koje je pogodila velika digitalna ofanziva.
Nećemo imati Olimpijske igre bez cyber-napada, upozorio je Vincent Strubel, glavni direktor Nacionalnog tijela za sigurnost i odbranu informacijskih sistema (ANSSI), uvjeravajući da cyber-prijetnju shvata “vrlo ozbiljno”.
Olimpijske igre u Parizu počinju za manje od tri mjeseca.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHolandija: Prijetnja od oružanog sukoba u Evropi stvarna i sve veća
Zašto SAD traži ruskog hakera Vladimira Jureviča Kadariju?
Njemačke firme lani izgubile 267 milijardi eura zbog cyber kriminala i sabotaža
“Ovo su Igre koje će se odvijati u kontekstu snažnog pritiska u smislu cyber-prijetnji koje dolaze iz sve agilnijih, sve prikrivenijih država, od organizovanog kriminala koji danas u praksi napada svakoga i više nikoga ne štedi”, rekao je Strubel za AFP.
‘Idealna meta’
“Ne smijemo imati iluzija, nećemo spriječiti sve napade tokom Igara. Nećemo imati Igre bez cyber-napada. Naš rad, naš zajednički cilj je osigurati da ti cyber-napadi ne ugroze odvijanje Igara. Predviđali smo sve i radimo na ovoj prijetnji od početka 2020.”
Glavni direktor ANSSI-a govorio je o “geopolitičkom kontekstu”, uvjeravajući da Olimpijske igre predstavljaju “idealnu metu zbog globalne popularnosti, poruka, simbola i medijskog praćenja”, rekavši da je ovu prijetnju shvatio “vrlo ozbiljno”.
Olimpijske igre su u prošlosti često bile predmet cyber-napada, posebno Zimske igre u Pyeongchangu (Južna Koreja) 2018. godine, koje je pogodila velika digitalna ofanziva.
Tokom posljednjih Ljetnih olimpijskih igara u Tokiju 2021. godine organizatori su tvrdili da su pretrpjeli više od 450 miliona cyber-napada. Vincent Strubel spomenuo je da je mogući obim za Olimpijske igre u Parizu “osam do deset puta veći” od onog u Tokiju.