Šta kojoj reprezentaciji treba za plasman u Katar?

Od 11. do 16. novembra će biti poznato ko će se sa „Starog kontinenta“ plasirati na Mundijal u Kataru.

Deset pobjednika grupa direktno idu na SP u Kataru koje će biti održano od 21. novembra do 18. decembra naredne godine (EPA)

Evropske kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru su, sinoćnjim utakmicama, ušle u veliko finale i selekcijama je preostao novembarski termin kada igraju jednu ili dvije utakmice.

Od 11. do 16. novembra će biti poznato ko će se sa „Starog kontinenta“, uz selekcije Danske i Njemačke koje su već osigurale prva mjesta u svojim grupama, plasirati na Mundijal.

Evropska nogometna asocijacija UEFA napravila je pregled po svim grupama kvalifikacija i analizirala šta kojoj selekciji treba za mjesto na SP-u, naravno ako ima bilo kakvih šansi.

Deset pobjednika grupa ide direktno u Katar

Kao što je navedeno, Danska i Njemačka su osvojile prva mjesta u svojim grupama, a jedno od prva dva koja vode ili direktno na Mundijal ili u doigravanje osigurali su i Belgija, Hrvatska, Italija, Portugal, Rusija, Srbija i Švicarska.

Šanse za direktan plasman, bilo realne ili teoretske, imaju Albanija, Bosna i Hercegovina, Engleska, Finska Francuska, Nizozemska, Norveška, Poljska, Španija, Švedska, Turska, Ukrajina i Vels.

Drugo mjesto je još blizu za Armeniju, Češku, Grčku, Island, Izrael, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Rumuniju i Škotsku, dok do doigravanja samo još uz pomoć Lige nacija može doći i Austrija.

Podsjetimo, deset pobjednika grupa direktno idu na SP u Kataru koje će biti održano od 21. novembra do 18. decembra naredne godine.

U doigravanje (od 24. do 29. marta) ide deset drugoplasiranih i po dva najbolja pobjednika grupa Lige nacija koji nisu izborili plasman – ni direktno, ni u baraž. Tih 12 selekcija će biti raspoređene u tri play-off grupe sa po jednom utakmicom polufinala i finala. Tri pobjednika idu na Mundijal.


Grupa A

Srbija i Portugal su osigurali prva dva mjesta u grupi (EPA)

Poredak: Srbija (odigrala sedam utakmica, osvojila 17 bodova), Portugal (6, 16), Luksemburg (6, 6), Irska (6, 5), Azerbejdžan (7, 1).

Preostale utakmice:

11. novembar: Azerbejdžan – Luksemburg, Irska – Portugal

14. novembar: Portugal – Srbija, Luksemburg – Irska.

Srbija i Portugal su osigurali prva dva mjesta u grupi, a ko će ići direktno, a ko u doigravanje, znat će se nakon njihovog međusobnog okršaja u posljednjem kolu kvalifikacija 14. novembra.


Grupa B

Kosovo je u svojoj grupi osvojilo četiri boda i na posljednjem je mjestu (EPA)

Poredak: Švedska (6, 15), Španija (6, 13), Grčka (6,9), Gruzija (6, 4), Kosovo (6, 4).

Preostale utakmice:

11. novembar: Grčka – Španija, Gruzija – Švedska

14. novembar: Španija – Švedska, Grčka – Kosovo

Švedska će se plasirati na SP ako pobijedi Gruziju, a Španija ne savlada Grčku. Šveđani će također osigurati jedno od prva dva mjesta ako ne izgube, odnosno ako Grčka ne upiše nijednu pobjedu.

Španija će, ako slavi u obje preostale utakmice, biti prva u grupi, a u baraž ide ako ne izgubi od Grčke 11. novembra.

Na kraju, Grcima su neophodne dvije pobjede.


Grupa C

Švicarci i Italijani odlučuju o prvom mjestu 12. novembra (EPA)

Poredak: Italija (6, 14), Švicarska (6, 14), Bugarska (7, 8), Sjeverna Irska (6, 5), Litvanija (7, 3).

Preostale utakmice:

12. novembar: Italija – Švicarska, Sjeverna Irska – Litvanija

15. novembar: Švicarska – Bugarska, Sjeverna Irska – Italija

Italija i Švicarska su osigurale prva dva mjesta u grupi C. Obje selekcije imaju po dvije utakmice u novembarskom ciklusu, a 12. novembra igraju međusobni okršaj koji ne može presuditi o prvom mjestu.


Grupa D

BiH dočekuje Ukrajinu 16. novembra (AP)

Poredak: Francuska  (6, 12), Ukrajina (7, 9), Finska (6, 8), Bosna i Hercegovina (6, 7), Kazahstan (7, 3).

Preostale utakmice:

13. novembar: Francuska – Kazahstan, BiH – Finska

16. novembar: Finska – Francuska, BiH – Ukrajina

Bosna i Hercegovina u ovoj grupi i trenutnoj situaciji mora ići na pobjede, naročito protiv Finaca jer je svaki drugi ishod eliminira.

Francuska će se direktno plasirati ukoliko savlada Kazahstan 13. novembra, a i bod je vodi dalje ako i BiH i Finska podijele bodove. „Trikolori“ će osigurati jedno od dva mjesta tog dana ako izbjegnu poraz od Kazahstanaca.

Ukrajini za prvo mjesto 13. novembra odgovara samo da Francuska izgubi, a Finska da ne pobijedi. Svakako je odluka za Ukrajince i drugo mjesto 16. novembra kada gostuju Bosni i Hercegovini.

Finci su i dalje u konkurenciji za osvajanje grupe – treba im pobjeda i da Francuska ne pobjedi ili da remiziraju, a Francuska izgubi od Kazahstana.


Grupa E

Vels dočekuje Bjeloruse i Belgijance (EPA)

Poredak: Belgija (6, 16), Češka (7, 11), Vels (6, 11), Estonija (6, 4), Bjelorusija (7, 3).

Preostale utakmice:

13. novembar: Belgija – Estonija, Vels – Bjelorusija.

16. novembar: Vels – Belgija, Češka – Estonija.

Belgija je osigurala jedno od prva dva mjesta u grupe E, a prva će biti ako savlada Estoniju ili ako Vels (jedini koji ih može sustići) ne pobijedi Bjelorusiju. U slučaju prvorazrednog iznenađenja i poraza Belgijanaca, te trijumfa Velšana, međusobni duel 16. novembra će odlučiti o rasporedu.

Istog dana će Česi dočekati Estonce i pratiti situaciju o Velsu i drugome mjestu.


Grupa F

Škotska će osigurati drugo mjesto 12. novembra ako pobijedi Moldaviju, ili ako osvoji bod, a Izrael ne pobijedi Austriju (EPA)

Poredak: Danska (8, 24), Škotska (8, 17), Izrael (8, 13), Austrija (8, 10), Farski otoci (8, 4), Moldavija (8, 1).

Preostale utakmice:

12. novembar: Danska – Farski otoci, Austrija – Izrael, Moldavija – Škotska.

15. novembar: Škotska – Danska, Izrael – Farski otoci, Austrija – Moldavija.

Danska se na Mundijal plasirala kao pobjednik grupe sa maksimalna 24 boda.

Škotska će osigurati drugo mjesto 12. novembra ako pobijedi Moldaviju, ili ako osvoji bod, a Izrael ne pobijedi Austriju.

Izraelcima su potrebne dvije pobjede u preostala dva kola, te da Škoti ne osvoje više od dva boda.


Grupa G

Crnogorci još igraju protiv Nizozemaca i Turaka (EPA)

Poredak: Nizozemska (8, 19), Norveška (8, 17), Turska (8, 15), Crna Gora (8, 11), Latvija (8, 5), Gibraltar (8, 0).

Preostale utakmice:

13. novembar: Turska – Gibraltar, Norveška – Latvija, Crna Gora – Nizozemska.

16. novembar: Nizozemska – Norveška, Crna Gora – Turska, Gibraltar – Latvija.

Nizozemska će izboriti plasman na SP ako pobijedi Crnu Goru, a Norveška ne savlada Latviju. Također, Nizozemci će osigurati  jedno od prva dva mjesta sa pobjedom, pa čak i sa bodom ako Turska ne savlada Crnu Goru ili ako Turska izgubi.

Norveška će osigurati barem doigravanje ako pobijedi Latviju, a Turska ne savlada Gibraltar.

Turskoj su za jedno od prva dva mjesta neophodne pobjede nad Gibraltarom i Crnom Gorom.


Grupa H

Hrvatska je osigurala osvajanje jedno od prva dva mjesta u svojoj grupi (EPA)

Poredak: Rusija (8, 19), Hrvatska (8, 17), Slovačka (8, 10), Slovenija (8, 10), Malta (8, 5), Kipar (8, 5).

Preostale utakmice:

11. novembar: Rusija – Kipar, Slovačka – Slovenija, Malta – Hrvatska.

14. novembar: Hrvatska – Rusija, Slovenija – Kipar, Malta – Slovačka.

Rusija i Hrvatska su osigurale prva dva mjesta i, u slučaju da 11. novembra ne savladaju Kipar i Maltu, okršaj ove dvije selekcije 14. novembra će odlučiti o tome ko ide direktno u Katar, a ko u doigravanje.


Grupa I

Albanci moraju pobijediti Engleze ako žele ostati u konkurenciji za osvajanje grupe (EPA)

Poredak: Engleska (8, 20), Poljska (8, 17), Albanija (8, 15), Mađarska (8, 11), Andora (8, 6), San Marino (8, 0).

Preostale utakmice:

12. november: Engleska – Albanija, Mađarska – San Marino, Andora – Poljska.

15. novembar: Albanija – Andora, San Marino – Engleska, Poljska – Mađarska.

Engleska će se 12. novembra plasirati direktno na SP ako pobijedi Albaniju, a Poljska ne savlada Andoru ili ako Englezi remiziraju, a Poljska izgubi. Ako obje selekcije slave pretposljednjeg termina, onda odlučuje 15. novembar kada Engleska ide u San Marino, a Poljskoj dolazi Mađarska.

Poljacima za osvajanje drugog mjesta odgovara pobjeda protiv Andore i da Albanija ne pobijedi Englesku. U posljednjem kolu Albanija dočekuje Andoru.

Albanci moraju pobijediti Engleze ako žele ostati u konkurenciji za osvajanje grupe, a za drugo mjesto im treba da Poljaci ispuste barem dva boda protiv Andore.

U igri su i Mađari – moraju pobijediti San Marino i nadati se da Poljska izgubi i da Albanija ne pobijedi ako žele drugo mjesto.


Grupa J

Makedoncima trebaju pobjede nad Armencima i Islanđanima, te da Rumuni ispuste bodove protiv Islanda ili Lihtenštajna za drugo mjesto (EPA)

Poredak: Njemačka (8, 21), Rumunija (8, 13), Sjeverna Makedonija (8, 12), Armenija (8, 12), Island (8, 8), Lihtenštajn (8, 1).

Preostale utakmice:

11. novembar: Armenija – Sjeverna Makedonija, Njemačka – Lihtenštajn, Rumunija – Island.

14. novembar: Sjeverna Makedonija – Island,  Armenija – Njemačka, Lihtenštajn – Rumunija.

Njemačka se plasirala na Mundijal kao prvoplasirana iz grupe J.

Makedoncima trebaju pobjede nad Armencima i Islanđanima, te da Rumuni ispuste bodove protiv Islanda ili Lihtenštajna za drugo mjesto.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Povezane

Više iz rubrike SPORT
POPULARNO