Kvalifikacije za SP 2022: BiH izborila bod u Ukrajini

Nogometaši Srbije uvjerljivom pobjedom nad Azerbejdžanom ostali u igri za prvo mjesto u grupi, imaju u najmanju ruku osiguran baraž.

Detalj sa utakmice u Lavovu: Ahmedhodžić strijelac za BiH (AP)

Nogometaši Bosne i Hercegovine osvojili su bod na gostovanju kod Ukrajine u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje će naredne godine organizirati Katar. U Lavovu je konačan rezultat glasio 1:1 i tako su “Zmajevi” ostali u konkurenciji za plasman u doigravanje.

Ukrajinci su poveli u 15. minuti preko Jarmolenka, da bi jako vrijedan bod donio Ahmedhodžić golom u 77. minuti.

Kolašinac je imao dobru priliku za postizanje gola, ali nije uspio savladati ukrajinsku odbranu (AP)

Nakon večerašnjih utakmica, u grupi D i dalje vodi Francuska sa 12 bodova, Ukrajina ima devet, Finska nakon pobjede nad Kazahstanom 8, BiH je četvrta sa 7, a Kazahstanci su posljednji sa tri boda.

Treba istači kako Ukrajina i Kazahstan imaju po sedam, a preostale tri selekcije šest odigranih utakmica i na tome „Zmajevi“ baziraju nade za plasman u doigravanje – igraju upravo protiv Finske i Ukrajine u posljednjim utakmicama kvalifkacija u novembru.

Trijumf Srbije

Srbija je uvjerljivom pobjedom od 3:1 nad Azerbejdžanom zadržala prvo mjesto u grupi, te osigurala, u najgorem, plasman u baraž.

Dvostruki strijelac za „Orlove“ bio je Vlahović u 30. ii 53. minuti, a treći gol postigao je Tadić u 83. minuti iz penala. Strijelac za goste bio je Mahmudov u drugoj minuti sudijske nadoknade.

Kapiten Srbije Tadić slavi sa saigračima nakon postignutog gola protiv Azerbejdžana (EPA)

Srbija je lider grupe A sa 17 bodova iz sedam odigranih utakmica. Drugi je Portugal sa 16 i utakmicom manje (danas deklasirao Luksemburg sa 5:0). Treći su Luksemburžani sa šest bodova, Irska ima pet, a Azerbejdžan ima jedan bod.

„Orlovi“, kao gosti, protiv Portugala igraju posljednji meč kvalifikacija 14. novembra, dok Portugalci tri dana ranije gostuju Ircima.

Pobjeda Gruzije na Kosovu

Reprezentacija Kosova pretrpjela je poraz na svom terenu od Gruzije. Gruzijci su slavili 2:1

Gosti su poveli preko Okrijašvilija u 11. minuti, Kosovo je izjednačilo preko Muriqija iz penala u 45. minuti.

Muriqi je bio strijelac za Kosovo protiv Gruzije (EPA)

Gol odluke u 82 minuti postigao je Davitašvili i osigurao sva tri boda za Gruzijce.

Grupa A

Današnje utakmice: Srbija – Azerbejdžan 3:1, Portugal – Luksemburg 5:0.

Poredak: Srbija 17 bodova, Portugal 16, Luksemburg 6, Irska 5, Azerbejdžan 1.

Grupa B

Današnje utakmice: Kosovo – Gruzija 1:2, Švedska – Grčka 2:0.

Poredak: Švedska 15, Španija 13, Grčka 9, Kosovo 4, Gruzija 4.

Grupa C

Današnje utakmice: Litvanija – Švicarska 0:4, Bugarska – Sjeverna Irska 2:1.

Poredak: Italija 14, Švicarska 14, Bugarska 8, Sjeverna Irska 5, Litvanija 3.

Grupa D

Današnje utakmice: Kazahstan – Finska 0:2, Ukrajina – Bosna i Hercegovina 1:1

Poredak: Francuska 12, Ukrajina 9, Finska 8, Bosna i Hercegovina 7, Kazahstan 3.

Grupa F

Današnje utakmice: Farski otoci – Škotska 0:1, Izrael – Moldavija 2:1, Danska – Austrija 1:0.

Poredak: Danska 24, Škotska 17, Izrael 13, Austrija 10, Farski otoci 4, Moldavija 1.

Grupa I

Današnje utakmice: San Marino – Andora 0:3, Albanija – Poljska 0:1 (prekid), Engleska – Mađarska 1:1.

Poredak: Engleska 20, Albanija 15 (-), Poljska 14 (-), Mađarska 11, Andora 6, San Marino 0.