Preminuo muzičar Bora Đorđević
Bora Đorđević je tokom ratova na Balkanu otvoreno podržavao režim Slobodana Miloševića, javno ispoljavajući nacionalizam, te nastupajući na linijama fronta.
Srbijanski muzičar i frontmen grupe Riblja čorba Borisav Bora Đorđević preminuo je u srijedu u 72. godini.
Đorđević je preminuo u Ljubljani, gdje se nalazio u bolnici, prenio je Tanjug.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZelenski u srijedu prvi put u Hrvatskoj
Ruska agresija na Ukrajinu imala negativan utjecaj na sigurnost Balkana
Pad inflacije i na Balkanu, najizraženiji u BiH – zašto i cijene ne padaju
Zvanična stranica grupe Riblja čorba objavila je vijest o njegovoj smrti.
“Poštovani prijatelji, sa tugom i žalošću obaveštavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki. Borisav Bora Đorđević. 01.11.1952- 04.09.2024”, piše u objavi Riblje čorbe na Facebooku.
Kontroverzno ponašanje i stavovi
Bora Đorđević bio je tekstopisac, pjevač i glavni autor rock grupe Riblja čorba, sa kojom je snimio neke od najznačajnijih pjesama muzičke scene bivše Jugoslavije, poput Pogledaj dom svoj anđele i Lutka sa naslovne strane.
Počeo se baviti muzikom još kao učenik u rodnom Čačku, a nastavivši školovanje u Beogradu, osnovao je 1972. godine svoj prvi akustičarski sastav Zajedno, sa kojim je snimio nekoliko pjesama.
Polovinom sedamdesetih Đorđević je objavljivao pjesme i sa sastavima Hajduk Stanko i jataci, Zdravo i SOS, iz kojeg je kasnije nastala Riblja čorba, razvijajući se kao autor stihova i muzike.
Đorđević je osnovao Riblju čorbu 1978. godine sa članovima SOS-a basistom Mišom Aleksićem (1953-2020), gitaristom Rajkom Kojićem (1956-1997) i bubnjarem Miroslavom Vickom Milatovićem, a malo kasnije im se pridružio i drugi gitarista Momčilo Bajagić Bajaga, koji je kasnije napustio bend.
Đorđević je kontroverzan po svom ponašanju i stavovima, koji su naročito došli do izražaja tokom ratova koji su uslijedili nakon raspada Jugoslavije. Tokom ratova je otvoreno podržavao režim Slobodana Miloševića, javno ispoljavajući nacionalizam, te nastupajući na linijama fronta.
Orden od Dodika
Između ostalog, nastupio je i u Kninu tokom rata u Hrvatskoj. Jedno vrijeme se bavio i politikom, piše Hina, kao član Gradskog odbora konzervativno-desne Demokratske stranke Srbije u Beogradu, poslije političkih promjena u Srbiji u oktobru 2000. godine.
Javno je podržavao četnički pokret, koji ga je 2012. godine proglasio četničkim vojvodom.
“Član sam Srpskog četničkog pokreta, nacionalnog pokreta koji je puno stariji od Drugog svjetskog rata. Nacionalist sam, i to je dobro. Volim svoj narod i ponosan sam na to što jesam. Definitivno nisam šovinist i ne mrzim druge narode”, jedna je od izjava koje je izrekao Bora Đorđević, prenose hrvatski mediji.
Ove godine, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik ga je, povodom, Vidovdana odlikovao Ordenom časti sa zlatnim zracima za “dugogodišnji priznati javni rad i dostignuća na polju muzičkog stvaralaštva doprinos širenju popularnog muzičkog pravca i umjetnosti”.
Nakon što je i drugi put proglašen vojvodom, u crkvi svetog Ilije Proroka u selu Ba, rekao je: “Moje su obaveze iste kao i pre, bavit ću se rock-muzikom, održavaću koncerte na kojima ću propagirati Srbiju i srpstvo. Ne moram uvek nositi odoru četničkog vojvode. Neću nositi kapu ni kokardu, ali grb koji imam na ruci, njega nosim”.