BiH od EK za sanaciju šteta od poplava dobija 45,7 miliona eura

Kao glavni instrument EU za pomoć nakon katastrofa, EFS će finansirati različite aspekte sanacije šteta.

Pogled dronom prikazuje posljedice poplava i klizišta u selu Donja Jablanica, Bosna i Hercegovina, 6. oktobra 2024. (Reuters/ Marko Djurica)

Evropska komisija je danas predložila dodjelu 280 miliona eura iz Evropskog fonda solidarnosti (EFS) za podršku sanaciji šteta od poplava u Austriji, Češkoj, Poljskoj, Slovačkoj, Bosni i Hercegovini i Moldaviji. Ova inicijativa je poduzeta kao odgovor na teške poplave koje su pogodile ove države u septembru i oktobru 2024. godine, prenosi Fena.

Predložena finansijska pomoć raspoređena je: 42,8 miliona eura za Austriju, 114 miliona za Češku, 76 miliona za Poljsku, 2,1 milion za Slovačku, 45,7 miliona za Bosnu i Hercegovinu i 195.200 eura za Moldaviju, saopćeno je iz Evropske komisije.

Kao glavni instrument EU za pomoć nakon katastrofa, EFS će finansirati različite aspekte sanacije šteta, uključujući popravku oštećene infrastrukture, zaštitu pogođenog stanovništva, kao što su privremeni smještaj, te unapređenje preventivne infrastrukture. Također će podržati očuvanje kulturne baštine i radove na čišćenju.

Poplave i klizišta

Poplave u Centralnoj Evropi 2024., koje je izazvala oluja Boris, donijele su rekordne količine padavina koje su prouzrokovale velike poplave, počevši u Austriji i Češkoj u septembru, a zatim se proširile na Poljsku i druge dijelove regije.

Početkom oktobra uslijedile su jake poplave i klizišta u centralnoj BiH, koje su nanijele znatnu štetu i prouzrokovale gubitke.

Tokom posjete pogođenim područjima u septembru 2024., predsjednica Komisije Ursula von der Leyen je potvrdila nepokolebljivu podršku EU pogođenim zajednicama.

Današnji prijedlog mora biti odobren od Evropskog parlamenta i Vijeća, nakon čega će Komisija finalizirati potrebne odluke o implementaciji za isplatu finansijske pomoći u jednoj tranši.

Kohezijska politika

Fond solidarnosti EU je ključni instrument za podršku sanaciji šteta od katastrofa kako u državama članicama, tako i u državama kandidatima. Od svog osnivanja 2022. godine, dodijelio je preko 9,6 milijardi eura kao odgovor na 137 katastrofa (117 prirodnih nesreća i 20 zdravstvenih hitnih slučajeva) u 24 države članice (plus Velika Britanija) i četiri države kandidatkinje.

Hitne i sanacijske operacije koje provode države članice mogu se retroaktivno finansirati iz EFS-a od prvog dana katastrofe. Obzirom na sve češće i ozbiljnije prirodne katastrofe, kao i ograničena sredstva EFS-a, nedavno usvojeni RESTORE zakon omogućava državama članicama da dopune pomoć iz EFS-a sredstvima Kohezijske politike.

Izvor: Agencije

Reklama