Devastirana grobnica žrtava genocida u Budaku kod Srebrenice

Udruženja žrtava genocida iz Bosne i Hercegovine traže hitnu reakciju nadležnih.

U Memorijalnom centru Srebrenica Potočari do sada sahranjeno 6.765 žrtva genocida počinjenog u julu 1995. nad stanovnicima 'zaštićene zone UN-a' (Dado Ruvić/Reuters)

Grobnica u naselju Budak kod Potočara ponovo je devastirana, uništeni su i ograda i pojas oko grobnice, te je i samo mjesto ponovo uznemiravano, saopćeno je danas iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa.

Iz ovih udruženja ističu da je Zakonom o nestalim osobama Bosne i Hercegovine, član 20 i 25, jasno definisana zaštita mjesta iskopa, ali i sankcije prema osobama koja narušavaju izgled i obilježja masovne grobnice.

“Ni nakon 30 godina ni mrtvima ne daju mira. Na ovom mjestu ekshumirani su skeletni ostaci žrtava genocida, među kojima su i sitne koščice sina Munire Subašić, predsjednice Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica u Žepa”, naglasili su iz udruženja.

Pozvali su nadležne institucije da zaštite ovo mjesto, te hitno provedu istragu o ovom gnusnom činu.

“Tražimo od premijera entiteta RS (Radovana Viškovića) da konačno progovori i otkrije sve informacije oko masovnih grobnica”, poručili su iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa.

Žrtve pronađene na 150 lokacija

U genocidu kojeg su počinile srpske vojne, policijske i paravojne formacije nad stanovnicima “zaštićene zone UN-a” Srebrenici u julu 1995. godine ubijene su najmanje 8.372 osobe.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.765 žrtva genocida, dok je 250 žrtava sahranjeno u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.

Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.

Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida „zaštićene zone UN-a“ još se traga.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama