Trump: ‘Zlatna kupola’ SAD će koštati 175 milijardi dolara, spremna do 2029.
Predsjednik SAD-a kaže da bi projekat trebao biti ‘potpuno operativan prije kraja njegovog mandata’.

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump saopštio je da je odabran arhitektonski projekat za sistem protivraketne odbrane ”Zlatna kupola” kako bi se SAD zaštitile od vanjskih prijetnji, da će taj sistem biti spreman do 2029. godine i koštati 175 milijardi dolara.
Trump je precizirao da će budžetski paket koji republikanci trenutno razrađuju na Kapitol Hilu uključivati 25 milijardi dolara za početak izgradnje sistema protivraketne odbrane, a da će ukupni troškovi projekta biti oko 175 milijardi dolara, iako bi mogli biti mnogo veći.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump: Trgovinski sporazum sa Kinom je gotov
Trump razgovarao sa Xijem: ‘Pozitivni zaključci za obje zemlje’
Trump i Xi vjerovatno će razgovarati ove sedmice
Istakao je da bi projekat trebalo da bude ”potpuno operativan prije kraja mog mandata”, odnosno prije januara 2029, dodavši da će sistem biti izgrađen u državama uključujući Aljasku, Floridu, Džordžiju i Indijanu i da će uključivati više američkih odbrambenih i tehnoloških kompanija koje još nisu odabrane.
Predsjednik SAD-a je rekao da Kanada želi da bude uključena u projekat, dodajući da SAD žele da pomognu Kanadi koliko god može.
Trump želi ”Zlatnu kupolu” po ugledu na izraelsku „Gvozdenu kupolu“, mobilni sistem protivvazdušne odbrane za sve vremenske uslove koji je presretao projektile od svog instaliranja 2011. godine, prenosi Tanjug.
Međutim, izraelska „Gvozdena kupola“ uglavnom brani od prijetnji kratkog dometa, poput raketa, dok ima još dva sistema protivvazdušne odbrane za odbranu od projektila, koje se sve više koriste u sukobima.
Kina, Iran i Sjeverna Koreja s više raketa do 2035.
U procjeni američke administracije o prijetnjama se upozorava da će Kina, Iran i Sjeverna Koreja imati znatno više interkontinentalnih balističkih raketa do 2035. godine i da ”ne postoji dio domovine koji ne mogu biti pogođeni postojećim interkontinentalnim balističkim raketama”.
Iako Iran trenutno nema poznate interkontinentalne balističke rakete, procjena sugeriše da će ih imati 60 do 2035. godine. U procjeni se također upozorava da će se broj kineskih balističkih raketa lansiranih sa podmornica povećati do 2035. godine i da ”ne postoji dio domovine koji ne mogu biti pogođeni postojećim protivničkim SLBM-ovima”, dok Rusija također ima balističke rakete koje se lansiraju sa podmornica.
U izvještaju se upozorava da će i Kina i Rusija višestruko povećati pojačano hipersonično oružje do 2035. godine, za koje se pretpostavlja da će moći da dopru do SAD.