SAD napao mete ISIL-a u Siriji nakon pada Al-Assada
Američka centralna komanda tvrdi da je pogodila više od 75 ciljeva, gađajući vođe ISIL-a, operativce i kampove, kako bi se osiguralo da ta naoružana grupa ne iskoristi kraj Al-Assadove vladavine.
Sjedinjene Američke Države tvrde da su izvele desetke zračnih napada na ciljeve ISIL-a u Siriji nakon iznenadnog pada režima sirijskog predsjednika Bashara al-Assada.
Američka centralna komanda (CENTCOM) saopćila je u nedjelju da je pogodila više od 75 ciljeva, gađajući vođe ISIL-a, operativce i kampove, kako bi se osiguralo da ta naoružana grupa ne iskoristi kraj Al-Assadove vladavine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZelenski: Regrutiranje većeg broja ljudi povećat će broj nenaoružanih vojnika
Upozorenje i za Mars: Trump dolazi
Šef NATO-a: S Trumpom na čelu SAD-a savez pali ‘turbo pogon’
CENTCOM je naveo da provodi procjenu štete nakon napada, u kojima su učestvovali ratni avioni, uključujući Boeing B-52 Stratofortress i McDonnell Douglas F-15 Eagle, ali da nema naznaka o civilnim žrtvama.
“Ne bi trebalo biti sumnje – nećemo dopustiti ISIS-u da se rekonstruira i iskoristi trenutnu situaciju u Siriji”, rekao je u izjavi komandant CENTCOM-a general Michael Erik Kurilla.
“Sve organizacije u Siriji trebale bi znati da ćemo ih smatrati odgovornim ako budu partneri ili podržavaju ISIS na bilo koji način.”
Udari su uslijedili nakon što je odlazeći američki predsjednik Joe Biden opisao Al-Assadov pad kao “rizičan trenutak” i “historijsku priliku”.
U televizijskom obraćanju iz Bijele kuće Biden je rekao da je Al-Assadov pad prilika za napaćene Sirijce da “izgrade bolju budućnost za svoju ponosnu zemlju”.
“To je, također, trenutak rizika i neizvjesnosti. Dok se svi okrećemo pitanju šta slijedi, SAD će raditi sa svojim partnerima u Siriji kako bi im pomogao da iskoriste priliku za upravljanje rizikom”, rekao je Biden.
Bidenov pokušaj preuzimanja zasluga
Nastojeći preuzeti djelomičnu zaslugu za Al-Assadov pad, Biden je rekao da je svrgavanje omogućio pad podrške njegovoj vladi, koju su mu pružali Rusija, Iran i Hezbollah.
“Godinama su glavni podržavatelji Assada bili Iran, Hezbollah i Rusija. Ali tokom prošle sedmice njihova je podrška pala, sve tri su strane danas daleko slabije nego što su bile kada sam preuzeo dužnost”, rekao je Biden.
Iznenadni kraj 53-godišnje vladavine porodice Al-Assad bacio je mrlju neizvjesnosti na sigurnosnu situaciju na Bliskom istoku. U Siriji je prisutno oko 900 američkih vojnika.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump, koji je tokom svog prvog mandata naredio da se broj američkih vojnika u Siriji prepolovi nakon što su ga odvratili od potpunog povlačenja, u subotu je dao do znanja da se njegova administracija neće miješati ni u kakav sukob u zemlji.
“Sirija je haos, ali nije naš prijatelj”, napisao je Trump na Truth Socialu, prije nego što je nastavio velikim slovima.
“SAD NE BI TREBAO IMATI NIŠTA S TIM. OVO NIJE NAŠA BORBA. NEMOJTE SE UKLJUČIVATI!”
U svom prvom javnom istupu otkako je zauzeo Damask čelnik pobunjeničke grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS) Abu Mohammed al-Julani, bivši vođa sirijskog ogranka Al-Kaide, opisao je Al-Assadov pad kao priliku da se Sirija pretvori u “svjetionik islamske nacije”, te dodao da je to početak “nove historije” za regiju.
“Bog vas neće iznevjeriti”, rekao je Al-Julani u pobjedničkom govoru u džamiji Umayyad u glavnom gradu Sirije.
“Ova pobjeda je za sve Sirijce; svi su bili dio ove pobjede.”