Trump izabrao Massada Boulosa, porijeklom iz Libana, za savjetnika za Bliski istok

Boulos je otac jednog od Trumpovih zetova, muža Trumpove kćerke Tiffany i vodio je kampanju među američkim muslimanima i Arapima.

Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump daje autograme pored Massada Boulose u Dearbornu, u Michiganu [Arhivska fotografija: Julia Demaree Nikhinson/AP Photo]

Novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump odabrao je milijardera rođenog u Libanu Massada Boulosu za svog višeg savjetnika u Bijeloj kući za arapska i bliskoistočna pitanja, navodeći da je biznismen dao značajan doprinos u povezivanju s Amerikancima arapskog porijekla tokom predizborne kampanje.

Objava imenovanja dolazi dok se Trumpova administracija nastavlja formirati, posebno kada je riječ o službenicima koji će nadgledati američku politiku na Bliskom istoku, iako nadležnost koju podrazumijeva Boulosova uloga nije odmah bila jasna.

Prije odabira Boulosa, oca Trumpovog zeta, novoizabrani predsjednik je predstavio ratobornog pristalicu Izraela Marca Rubija kao kandidata za državnog sekretara, Mikea Huckabeeja, snažnog pristalicu ilegalnih izraelskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, za ambasadora u Izraelu i prijatelja Stevena Witkoffa, biznismena s malo iskustva u politici, kao specijalnog izaslanika za Bliski Istok.

U izjavi na Trumpovoj platformi Truth Social, Trump je predstavio Boulosa kao „ostvarenog advokata i visoko cijenjenog lidera u poslovnom svijetu, sa bogatim iskustvom na međunarodnoj sceni“.

„Massad je pregovarač i nepokolebljivi pristalica MIRA na Bliskom istoku. On će biti snažan zagovornik za SAD i njegove interese i zadovoljan sam što ga imam u našem timu!“, napisao je Trump.

Trumpov izaslanik američkim Arapima

Boulos je bio ključna ličnost u Trumpovoj kampanji za povezivanje sa zajednicom američkih Arapa i nastojao je iskoristiti nezadovoljstvo zbog nastavka podrške predsjednika Joea Bidena Izraelu tokom rata u Gazi i, odnedavno, izraelske invazije na Liban.

Bio je to delikatan čin balansiranja. Trump je u više navrata obećao da će okončati rat u Gazi i spriječiti daljnju eskalaciju, ali je odavno preferirani kandidat desničarske vlade premijera Benjamina Netanyahua.

Tokom svog prvog mandata od 2017. do 2021. Trump je objeručke prihvatio Izrael, premjestivši Američku ambasadu iz Tel Aviva u Jerusalem koji se dugo smatrao kandidatom za glavni grad buduće palestinske države; priznao izraelski suverenitet nad okupiranom Golanskom visoravni u Siriji, uspostavio niz sporazuma o normalizaciji između Izraela i arapskih država i omogućio brzo širenje izraelskih naselja koja su ilegalna prema međunarodnom pravu.

Njegov izbor Huckabeeja, evangeličkog kršćanskog ministra koji je 2008. rekao da „ne postoji takvo što kao što je Palestinac“, signalizirao je naznake sličnog permisivnog pristupa u njegovom drugom mandatu.

Boulos je, također, nastojao smiriti zabrinutosti zbog Trumpovih zabrana iz 2017. za putnike iz nekoliko većinski muslimanskih zemalja, izvršne uredbe koja je brzo poništena i koja se smatrala očigledno diskriminatornom.

Boulosovi napori dobili su pomiješane ocjene od vođa velike zajednice američkih Arapa u Michiganu, ključnoj državi.

Neki su prihvatili Trumpa, poistovjećujući se s njegovom socijalno konzervativnom porukom ili samo želeći kazniti Bidena, dok su drugi ismijavali Boulosa zbog neuspjeha da iznese konkretne informacije o tome kako bi Trump vodio drugačiju politiku od Bidena u regiji.

Uprkos svemu, na izborima je došlo do historijske promjene i odmaka od demokrata iz zajednica američkih Arapa i muslimana.

U Dearbornu, gradu s najvećim brojem Amerikanaca arapskog porijekla u SAD-u, demokratska kandidatkinja za predsjednicu Kamala Harris dobila je samo polovinu od broja glasova koji je dobio Biden u 2020. Potpredsjednica je osvojila nešto više od 36 posto glasova u tom gradu, Trump više od 42 posto, a Jill Stein, kandidatkinja Zelene stranke, dobila je 18 posto glasova.

U porodici

Boluos uglavnom ne izražava javno svoje stavove o Bliskom istoku i nije artikulisao svoje političke stavove.

Rođen je u kršćanskoj porodici s vezama u političkim krugovima u Libanu, ali se preselio u Teksas kao tinejdžer i u odraslom dobu se bavio porodičnim biznisom u Nigeriji.

Iako je novinska agencija Associated Press ranije izvijestila da se Boulos kandidovao za parlament u Libanu 2009. godine, on je osporio taj podatak u nedavnom intervjuu za Newsweek.

Također je odbacio tvrdnju da je bio „prijatelj“ Suleimana Frangieha, libanskog političara povezanog sa sirijskim predsjednikom Basharom al-Assadom čije predsjedničke ambicije podržava libanska oružana grupa Hezbollah.

Boulos je umjesto toga rekao da nije povezan ni s jednom stranom u Libanu, ali je ostao „upoznat s većinom libanskih kršćanskih čelnika“.

Ovaj biznismen za sebe kaže da je dugogodišnji republikanac koji je podržao Trumpa 2016. Dodatno se približio Trumpu kada je njegov sin Michael stupio u brak s Trumpovom kćerkom Tiffany.

Vijest da je odabrao Boluosa saopštena je dan nakon što je Trump rekao da će nominovati Charlesa Kushnera, oca Trumpovog zeta Jareda Kushnera, za američkog ambasadora u Francuskoj.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama