Skijaška diva Mikaela Shiffrin ‘doživjela stotu’

Posljednje februarske nedjelje, u Italiji, svjedočili smo sportskom podvigu – stotoj pobjedi u Svjetskom kupu Mikaele Shiffrin. Uspjela je što niko nije u alpskom skijanju – ni blizu – u ženskoj, ali i muškoj konkurenciji.

Shiffrin se još prošlog marta izjednačila po broju pobjeda (86) u Svjetskom kupu sa slavnim Stenmarkom, a u Sestriereu ga je stigla i po broju pobjedničkih postolja u karijeri – 155 (Andrea Solero / ANSA via EPA-EFE)

„Mora da je strašna gnjavaža u životu, doživjeti stotu, doživjeti stotu“, stihovi su klasika, bezvremenskog hita kultnog sarajevskog banda „Bijelo dugme“.

Gnjavaža? Možda i jeste, ali da se ne foliramo – rijetki su koji ne bi da doguraju do stote. O tome, međutim, ne odlučujemo.

No, svi koji su odlučili gledati nedjeljni slalom iz italijanskog Sestrierea – doživješe stotu! Ovog 23. februara 2025. godine svjedočili smo 100. jubilarnoj pobjedi u Svjetskom kupu skijaške dive Mikaele Shiffrin. Uspjela je što niko nije u alpskom skijanju – ni blizu – u ženskoj, ali i muškoj konkurenciji.

Na skijama, nešto tanjim, istina ima jedna uspješnija. O njoj na kraju (ove) priče.

Život je nije mazio

Shiffrin se još u martu 2023. godine izjednačila po broju pobjeda (86) u Svjetskom kupu sa slavnim Šveđaninom Ingemarom Stenmarkom, zvijezdom snježnih staza iz ‘70-ih i ‘80-ih godina prošlog vijeka.

„Mnogo je bolja nego što sam bio“, izjavio je tada Stenmark.

Upravo u nedjelju u Sestriereu stigla ga je i po broju pobjedničkih postolja u karijeri – 155. Gotovo da niko više ne sumnja da će 30-godišnja Amerikanka i tu sa trona skinuti Skandinavca, odnosno da će se nastaviti penjati na postolja renomiranih trka. Upravo na to ukazao je ranije i Stenmark, iskazavši veliko javno poštovanje prema šampionki. Tako to rade veliki ljudi i sportisti.

Pohod na stotu pobjedu za Mikaelu bio je izuzetno, u pravom smislu riječi, bolan. Jureći stoti trijumf u Svjetskom kupu u punoj brzini zabila se u zaštitnu ogradu te teško povrijedila u decembru prošle godine na startu sezone u veleslalomu voženom u Killingtonu. Morala je na operaciju. Oporavila se, pa u Sestriereu na briljantan način ispisala novu stranicu u sportskoj historiji.

Život je nimalo nije mazio. Najteži period imala je u februaru 2020. godine kada joj je preminuo otac Jeff, nakon teške povrede glave. Njegova smrt, porodična tragedija je dotukla. Nije jela. Borila se s depresijom. Potom je uslijedila pandemija i dodatno usložila i njenu situaciju. Na narednu trku čekala je 300 dana. U januaru 2021. godine neuništiva Amerikanka vratila se na pobjednički kolosijek i u suzama rekla:

„Ne možeš ići naprijed dok ne prestaneš ići natrag.“

I od tada, ponovo, krenula je naprijed.

Apsolutna dominacija

Prvi put u Svjetskom kupu pobijedila je 20. decembra davne 2012. kada je imala svega 17 godina. Slavila je u švedskom Areu. Da će biti svjetska klasa nagovijestila je u Špindleruvom Mlynu 11. marta 2011. kada je sa samo 15 godina debitovala u Svjetskom kupu. Najmlađa je Amerikanka koja je sa 16 godina pobijedila u seniorskoj slalomskoj trci nacionalnog šampionata.

Jedina je skijašica na Zemlji koja je u Svjetskom kupu uspjela pobijedili u svih šest disciplina alpskog skijanja.

Od „dana D“ u Stenmarkovoj Švedskoj 2012. do nedjeljnog trijumfa na Apeninskom poluostrvu, u najjačem takmičenju svijeta pobijedila je 63 puta u slalomu i 22 u veleslalomu. Pet puta u Svjetskom kupu slavila je u superveleslalomu, četiri u spustu. U pet navrata najbolja je bila u trkama paralel slaloma, jednom u kombinaciji.

Koliko je dominantna u slalomu svih ovih godina govori i podatak da je od 115 trka čak 86 završila na pobjedničkom postolju, kao i da od prvog nastupa u Svjetskom kupu samo dva puta nije izborila drugu vožnju. Sedmostruka je osvajačica Malog kristalnog globusa namijenjenog pobjednici slaloma Svjetskog kupa. Prvi put najbolja u poretku slalomašica bila je 2013. godine i zatim 2014, 2015, 2017, 2018, 2019. i 2023.

Sedam puta svjetska prvakinja i dvostruka olimpijska pobjednica

Mali kristalni globus pripao joj je i u veleslalomu, i to dva puta. Najbolja je bila 2019. godine, potom i 2023. Prvakinja u Svjetskom kupu bila je u i superveleslalomu 2019. godine. Dakle, velika Mikaela, u svojim vitrinama ima deset Malih kristalnih globusa. Društvo im pravi i pet Velikih kristalnih globusa za pobjedu u ukupnom poretku svih disciplina Svjetskog kupa. Osvajala ih je tri godine zaredom – 2017, 2018. i 2019. te 2022. i 2023.

I tu nije kraj. Sa svjetskih prvenstava ima 14 medalja, od čega sedam zlatnih – četiri u slalomu, te po jednu u veleslalomu, kombinaciji i superveleslalomu. Do srebra je dolazila tri puta u veleslalomu, po jednom u slalomu i superveleslalomu. Bronzana na planetarnim prvenstvima bila je dva puta, u superveleslalomu i slalomu.

Skijašica rođena u Vailu, u Coloradu, 13. marta 1995. godine, kada je na našim prostorima bjesnio rat i kada „Bijelo dugme“ nije pjevalo, dvostruka je olimpijska pobjednica. Vlasnica zlatnih medalja s olimpijskih igara postala je u Sočiju u Rusiji 2014. u slalomu i četiri godine kasnije u veleslalomu u Pyeongchangu. U Južnoj Koreji osvojila je i srebro u kombinaciji.

‘It's time for a new adventure’

Ne znam da li je „gnjavaža doživjeti stotu“, i vjerovatno neću saznati, ali pobrojati sve najveće uspjehe i pobjede Mikaele Shiffrin poprilično je kompleksan zadatak. Šalu na stranu. Kapa do poda!

I, da. Umalo da zaboravim. Mikaela Shiffrin, ipak, nije najuspješnija skijašica u Svjetskom kupu. Više pobjeda u Svjetskom kupu u svim disciplinama olimpijskih igara (još uvijek) ima Marit Bjørgen, koja je karijeru završila 2018. godine. Norvežanka, ujedno rekorderka i u historiji Zimskih olimpijskih igara s 15 osvojenih medalja, u Svjetskom kupu, ali u skijaškom trčanju, trijumfovala je u 114 trka.

Mikaela, it's time for a new adventure (vrijeme je za novu avanturu).

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama