Hrvatska traži vlasnika Croatia Airlinesu

Hrvatska nacionalna aviokompanija Croatia Airlines uskoro bi mogla dobiti novog vlasnika. Država za mjesec dana raspisuje prvi krug natječaja, takozvani interesni konkurs. Ova kompanija se, zbog gubitaka u poslovanju, već godinama sanira novcem iz državnog proračuna, čemu je država, čini se, odlučila stati na kraj.
“Za putnike bit će niz novih destinacija. Na neke od njih posljednjih su mjeseci putovali predstavnici Ministarstva prometa, ne bi li pronašli potencijalnog kupca”, javlja iz Zagreba reporterka Al Jazeere Ana Mlinarić.
Siniša Hajdaš Dončić, ministar prometa, kaže: “Ja vjerujem da će do konca godine…”
Pravila Unije
Zainteresiranom kupcu iz Europske unije država može prodati svoj gotovo stopostotni udio u kompaniji. Dolazi li iz treće zemlje, prema pravilima EU-a, vlasnik može kupiti 49 posto dionica kompanije.
Croatia Airlines do kraja će godine prizemljiti jedan Air Bus iz svoje flote.
No, država bi se rado riješila svih svojih dionica.
“Nama je cilj da se država potpuno povuče. Ako ćemo ostati na tih 51 posto u drugoj ili trećoj fazi, ponudit ćemo na prodaju kompaniju u Hrvatskoj”, kaže Dončić.
Dva su moguća modela prodaje. Dokapitalizacija, kojom bi novac od prodaje ostao u kompaniji. Ili, pak, prodaja dionica, kojih država u vlasništvu ima nešto više od 97 posto. Tako bi profitirao državni proračun.
Croatia Airlines do kraja će godine prizemljiti jedan Air Bus iz svoje flote. Mjera je to iz procesa restrukturiranja koji im je nametnula Vlada i koja je htjela stati na kraj trošenju državnog novca na sanaciju financijskog poslovanja ovog dugogodišnjeg gubitaša.
Da kompanija nije u zavidnoj poziciji priznaju i u Upravi. Proces preustroja trajat će do 2015. godine.
Otkaza se trenutno ne boje stjuardi i stjuardese, koju su ovoga proljeća štrajkom tražili povoljnije kolektivne ugovore.
Njime se želi sanirati minus na računu, koji je u prvih šest mjeseci ove godine iznosio gotovo deset i po miliona eura. Planiraju se i daljnja otpuštanja.
Krešimir Kučko, predsjednik Uprave Croatia Airlines, kaže: “U našem konkretnom slučaju znači da od postojećih 1.099. po našem zadnje popisu, kompanija se treba svesti na 910 ili 920 zaposlenika.”
Sigurnost i strategija
Otkaza se trenutno ne boje stjuardi i stjuardese, koju su ovoga proljeća štrajkom tražili povoljnije kolektivne ugovore. Nadaju se, kažu, da će novi vlasnik biti bolji od sadašnjeg.
Ivana Lojo iz Sindikata kabinskog osoblja Croatia Airlinesa kaže: “Samom prodajom ćemo dobiti i neku sigurnost i strategiju samog razvoja, jer nam je trenutno ona nepoznata.”
U Upravi vjeruju kako će veći interes za kupnju iskazati zemlje Dalekog istoka, s obzirom na to da ni aviokompanije iz Evrope ne bilježe dane najboljeg poslovanja.
Izvor: Al Jazeera