WSJ: Uspon krajnje desnice u Njemačkoj najavljuje pad Scholzove vlade
Ankete javnog mnijenja su pokazale da je trećina birača svake pokrajine potvrdila da najveću dilemu predstavlja imigracijska politika i politika azila.
Lokalni izbori u njemačkim pokrajinama rijetko dobijaju veliku pažnju van granica najveće zemlje u Evropi, ali američke novine The Wall Street Journal ovog puta napravile su izuzetak od tog pravila.
Prema anketama sprovedenim nakon glasanja na parlamentarnim izborima u dvije pokrajine u istočnoj Njemačkoj u nedjelju, krajnje desničarska stranka Alternativa za Njemačku (AfD) je na prvom mjestu u pokrajini Turingiji, dok je na drugom mjestu u pokrajini Saksoniji.
Nastavite čitati
list of 3 itemsLokalni izbori u Njemačkoj: AfD pobjeđuje u Tiringiji, u Saskoj na drugom mjestu
‘Sudbonosni izbori’ na istoku Njemačke
Redakcija američkih novina smatra da glavna vijest nije uspon krajnje desnice, koliko signalizacija pada vladajuće koalicije u Njemačkoj koju predvodi kancelar Olaf Scholz.
Konfuzija
Novine su navele da su rezultati glasanja na izborima u pokrajinama Saksoniji i Turingiji izazvali dodatnu konfuziju na kontinentu na kojem već vlada stanje napetosti usljed pada tradicionalnih stranaka i uspona „pobunjeničkih“ stranaka protiv državnih politika.
Uspon stranke Alternativa za Njemačku i pobjednički rezultat koji je ostvarila u dvije pokrajine predstavlja samo polovinu priče, prema novinama, budući da je prije deceniju ta stranka počela kao pokret koji su osnovali akademici nezadovoljni planovima za spašavanje dugova evropskih vlada, tzv. suvereni dug, posebno u zemljama eurozone.
Pokret se kasnije transformirao u „protestnu“ stranku sa velikim brojem pristalica u istočnom dijelu Njemačke, gdje je na ovosedmičnim izborima dobio skoro trećinu glasova u svakoj pokrajini, navodi se u novinama.
‘Krajnja desnica’
Iako se ovakve stranke obično opisuju kao „krajnje desničarske“, piše The Wall Street Journal, smatra da je to odgovarajući opis za „alternativnu“ stranku čiji lideri su nedavno bili umiješani u „skandale“ zbog komentara podrške paravojnoj zaštitnoj jedinici povezanoj sa nacističkim vođom Adolfom Hitlerom i ponavljanja nacističkih slogana.
U daljem osvrtu na stranku, novine su spomenule da njen dobar rezultat u svim pokrajinama Njemačke predstavlja šok. Veliki dio razloga za njen uspon pripisan je neuspjehu glavnih stranaka da se bave pitanjima koja muče birače, posebno pitanjem migracije.
Ankete javnog mnijenja, nakon napuštanja biračkih mjesta, su pokazale da je trećina birača svake pokrajine potvrdila da najveću dilemu predstavlja imigracijska politika i politika azila.
Incident uboda nožem
Istakle su da je incident uboda nožem, koji se dogodio u petak u gradu Solingenu na zapadu Njemačke, u kojem je sirijski migrant ubio troje i ranio osmero ljudi, a za koji je odgovornost preuzeo ISIS, izazvao bojazan od vala migracija kojim je pogođena Njemačka od 2015. godine.
Još jedan razlog za uspon krajnje desnice je podrška koju Njemačka pruža Ukrajini u njenom ratu protiv Rusije.
U Turingiji, uporištu stranke Alternativa za Njemačku, 54 posto anketiranih smatraju da zapadne zemlje trebaju obustaviti pružanje velike vojne podrške Kijevu.
Redakcija novina je razlog tome pripisala naklonjenosti Rusiji i zabrinutosti zbog posljedica na industrije posrnule zbog energetske krize u Evropi nakon 2022. godine.