Baerbock podržala namjeru SAD-a da rasporedi rakete dugog dometa u Njemačkoj

Baerbock je za list Funke kazala kako ‘moramo zaštititi sebe i svoje baltičke partnere od ovoga, uključujući pojačano odvraćanje i dodatno oružje za otpor’.

Baerbock: Iako Njemačka želi drugačiji odnos s Rusijom, tužna je istina - Putinova Rusija trenutno je najveća sigurnosna prijetnja nama i našem miru u Europi (Reuters/Liesa Johannssen)

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, tokom rasprave o stacioniranju američkih projektila dugog dometa u ovoj državi, odgovarala je na kritike ovih planova ukazujući kako ruski predsjednik Vladimir Putin “kontinuirano proširuje arsenal kojim prijeti našoj slobodi u Evropi”, prenosi agencija AFP.

Baerbock je za list Funke kazala kako “moramo zaštititi sebe i svoje baltičke partnere od ovoga, uključujući pojačano odvraćanje i dodatno oružje za otpor”.

Čelnik parlamentarne grupe SPD-a Rolf Muetzenich, između ostalih, ranije je izrazio zabrinutost zbog stacioniranja projektila.

Šefica njemačke diplomatije je upozorila na naivnost pred “ledeno-hladnim, proračunatim Kremljom”, te podsjetila kako je Putin prije nekoliko godina “prekinuo sporazume o razoružanju i našu zajedničku evropsku mirovnu arhitekturu”.

“Želi nas prestrašiti, staviti pod pritisak i podijeliti naša društva. Iako Njemačka želi drugačiji odnos s Rusijom, tužna je istina – Putinova Rusija trenutno je najveća sigurnosna prijetnja nama i našem miru u Evropi”, ističe ona.

Znatan rizik od vojne eskalacije

Kolega Baerbock iz stranke Zeleni, europarlamentarac Anton Hofreiter, također je odbacio zabrinutost oko planova stacioniranja. “Stacioniranje američkih projektila u Njemačkoj ne bi dovelo do eskalacije”, rekao je Hofreiter novinarima Funkea. “Naprotiv, implementacija bi mogla doprinijeti većoj sigurnosti.”

Time je Hofreiter proturječio šefu parlamentarne grupe SPD-a Muetzenichu koji smatra kako “moramo poboljšati našu odbrambenu sposobnost s obzirom na ruski napad na Ukrajinu, ali ne smijemo zanemariti rizike ovog raspoređivanja”.

Kako je on za Funke rekao: “projektili imaju vrlo kratko vrijeme upozorenja i otvaraju nove tehnološke mogućnosti. Rizik od nenamjerne vojne eskalacije je znatan.”

Sjevernoatlantski savez NATO ima sveobuhvatnu, postepenu sposobnost odvraćanja čak i bez novih sistema, dodao je Muetzenich.

“Također ne razumijem zašto bi sama Njemačka trebala postaviti takve sisteme. Do sada sam shvatao nešto drugačije kada je u pitanju podjela tereta.”

U rovovima bonskog Hofgartena

Mutzenich je, međutim, dobio kritike svog koalicijskog partnera FDP-a. Stručnjak za vanjsku politiku Ulrich Lechte rekao je za Tagesspiegel: “Trebamo biti zahvalni Amerikancima što su i dalje voljni jamčiti sigurnost Evrope u okviru NATO-a.”

Obzirom na mirovni pokret 1980-ih i masovne demonstracije u Bonu u to vrijeme, Lechte je kritizirao: “Rolf Muetzenich jest i ostaje u rovovima bonskog Hofgartena i vodi vječne rasprave.”

Šef zastupničkog kluba Unije Johann Wadephul (CDU) također je oštro kritizirao izjave čelnika zastupničkog kluba SPD-a:

“Muetzenich ponovno brka uzrok i posljedicu: prijete nam ruske rakete dugog dometa koje su stacionirane u Kalinjingradskoj regiji. Bez novih američkih sistema smo bespomoćni i u najmanju ruku podložni ucjenjivanju”, rekao je za Tagesspiegel.

“Muetzenichov antiamerički refleks je obrazac koji se ponavlja. On živi u vlastitom svijetu koji ima malo zajedničkog s kancelarkinom realpolitikom.”

Izvor: Agencije

Reklama