UN osudio ‘predatorske’ kamate koje bogati nameću siromašnim
Generalni sekretar Ujedinjenih naroda je zatražio od bogatih zemalja 500 milijardi dolara godišnje za pomoć najsiromašnijim državama na planeti.

Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres osudio je bogatije zemlje svijeta i energetske gigante zbog gušenja siromašnih država “predatorskim” kamatama i ogromnim cijenama energenata, na samitu najslabije razvijenih zemalja svijeta u Dohi, piše Beta.
To je kazao na samitu najslabije razvijenih zemalja svijeta u Dohi, gdje su se okupili vođe i predstavnici 13 zemalja Afrike, 12 Azije i Pacifika i Haitija, prenosi Beta.
Taj samit se održava obično svakih deset godina, ali je dva puta odlagan od 2021. godine, zbog pandemije korona virusa.
Skupu ne prisustvuju predstavnici Afganistana i Mijanmara, jer UN ne priznaje njihove vlade.
Traži od bogatih 500 milijardi dolara godišnje
Guterres je zatražio od bogatih zemalja 500 milijardi dolara godišnje za pomoć najsiromašnijim državama na planeti, “zarobljenim u začaranim krugovima koji čine da im je razvoj težak, ako ne i nemoguć”.
Kako je rekao šef UN-a, ekonomska situacija je teška kada zemlja nema resurse, opterećena je dugom i bori se s historijskom nepravdom nejednakog odgovora na COVID-19.
Najsiromašnije zemlje svijeta su više puta osudile i nepravednu raspodjelu vakcina, koncentriranu u Evropi i Sjevernoj Americi.
“Boriti se protiv klimatske katastrofe koju niste izazvali je nemoguće kada cijena kapitala eksplodira” i kada finansijska pomoć predstavlja “samo kapljicu vode”, dodao je Guterres.
Rekao je da energetski giganti ostvaruju ogromnu dobit dok se milioni ljudi u njihovim zemljama ne mogu prehraniti.
Ne prisustvuju lideri većih ekonomija
Ukazao je da siromašne zemlje zaostaju u digitalnoj revoluciji i da je ruska invazija na Ukrajinu povećala cijene hrane i goriva.
“Naš globalni finansijski sistem napravili su bogate zemlje, u velikoj mjeri za sopstvenu dobrobit”, rekao je on.
Akcioni plan za najslabije razvijene zemlje svijeta usvojen je na Generalnoj skupštini UN-a prošle godine.
Obećanje za veću finansijsku pomoć tokom samita u Dohi nije ni na vidiku, a njemu ne prisustvuje nijedan lider neke veće ekonomije.