Kako izgleda BioNTechov pogon za proizvodnju vakcina

Postrojenje u njemačkom Marburgu, koje je dobilo dozvolu Evropske agencije za lijekove, smatra se jednim od najvećih proizvodnih pogona u Evropi i svijetu za proizvodnju mRNA vakcina.

Cilj proizvodnje BioNTecha za 2021. godinu povećan je sa 2,3 milijarde na 2,5 milijardi doza vakcina protiv COVID-19 (Anadolija)

Njemačka biotehnološka kompanija BioNTech otvorila je za medije vrata pogona za proizvodnju vakcina protiv COVID-19 u gradu Marburgu.

Postrojenje u njemačkom Marburgu, koje je dobilo dozvolu Evropske agencije za lijekove (EMA), smatra se jednim od najvećih proizvodnih pogona u Evropi i svijetu za proizvodnju mRNA vakcina.

(Anadolija)

Vakcine mRNA protiv COVID-19 temelje se na mRNA molekuli, pri čemu se u organizam unosi mRNA molekula koja nosi informaciju o nekom dijelu uzročnika bolesti.

Nakon što potpuno postane operativan, u ovom pogonu godišnje će se moći proizvesti milijarda doza vakcina protiv COVID-19.

Da bi se maksimalizirao obim proizvodnje, 400 uposlenika BioNTecha u Marburgu trenutno radi u smjenama svaki dan u sedmici, 24 sata.

Prve vakcine u aprilu

Očekuje se da će prve serije vakcina proizvedene u ovom pogonu biti isporučene već u drugoj polovini aprila.

Vakcine proizvedene u Marburgu isporučivat će se u punionice u Evropi, a nakon pakiranja distribuirati državama.

Šef Odjela za nauku i tehnologiju u BioNTechu Manfred Brunen objasnio je da je potrebno ukupno 50.000 koraka od početka proizvodnje mRNA vakcine do finalne masovne vakcinacije.

Istakao je da se sama proizvodnja vakcina provodi uz praćenje cijelog procesa, evaluaciju podataka i obuku zaposlenih koji rade u procesu proizvodnje.

(Anadolija)

“Ovdje provodimo tri od četiri faze tehnologije mRNA vakcine. Naziv mRNA znači da u ovom slučaju proizvodimo molekulu koja nosi poruku”, kazao je Brunen.

Napomenuo je da je vrlo važan redoslijed u samom procesu proizvodnje mRNA vakcine.

“Ako sastavite prave komponente i imate odgovarajuće uvjete, tada možete proizvesti velike količine mRNA u laboratoriju, čak i na proizvodnoj skali. To je prvi korak u proizvodnji. U drugom koraku očistimo mRNA od svih komponenata iz prvog koraka proizvodnje. Tada dobijamo pročišćenu molekulu mRNA. Budući da je mRNA osjetljiva na utjecaje iz okoline, mora se zaštititi. Ovdje istraživači opet koriste prednosti prirode. Priroda ovdje pomaže oko osjetljivih molekula. Miješamo lipide s mRNK. Između lipida i mRNA postoji neka prirodna privlačnost, što znači da se lipidi skladište oko mRNA i štite ga od vanjskih utjecaja”, pojasnio je Brunen.

Dodao je da se punjenje i pakovanje u sterilnom okruženju, što predstavlja završnu fazu proizvodnje, još uvijek ne izvodi u Marburgu.

(Anadolija)

Vakcina efikasna 95 posto

“Punjenje i pakiranje vrše se na drugim mjestima. Još ne znamo da li će se postupak punjenja vakcina izvoditi ovdje”, rekao je.

Kazao je da sebe doživljava jednim dijelom sveukupne borbe protiv bolesti COVID-19.

“Ovo je svakako privilegija, ali koja sa sobom nosi visok stepen odgovornosti. Lijepo je zaista aktivno učestvovati u toj borbi. Za mene je ovo jedna od najvećih inovacija u dosadašnjem profesionalnom životu. Dakle, svim srcem sam se posvetio proizvodnji vakcine kako bi bila dostupna za upotrebu”, naglasio je Brunen

Vakcina BioNTecha, koja je efikasna 95 posto, od 27. decembra prošle godine koristi se i u zemljama Evropske unije.

(Anadolija)

Cilj proizvodnje BioNTecha za 2021. godinu povećan je sa 2,3 milijarde na 2,5 milijardi doza vakcina protiv COVID-19.

Direktor i suosnivači biotehnološke firme BioNTech su prof. dr. Ugur Sahin i njegova supruga dr. Ozlem Tureci, koji su porijeklom iz Turske.

Izvor: Agencije

Reklama