Evropski sud prihvatio žalbu Ukrajine zbog Krima
Kijev u žalbi tvrdi da je Rusija odgovorna za masovno kršenje ljudskih prava na anektiranom crnomorskom poluotoku.

Evropski sud za ljudska prava (ECHR) u četvrtak je prihvatio da uzme u razmatranje žalbu Ukrajine na, kako tvrdi, kršenje ljudskih prava na poluotoku Krim, koji je anektirala Rusija.
Najviši evropski sud za ljudska prava, sa sjedištem u Strasbourgu, zaključio je da je Ukrajina dala dovoljno dokaza za žalbu i da je ona prihvatljiva za razmatranje, prenosi Beta, pozivajući se na AP.
Nije poznato kada će ovaj sud donijeti presudu o tome.
Ukrajina u žalbi tvrdi da je Rusija odgovorna za masovno kršenje ljudskih prava na crnomorskom poluotoku.
SAD i Evropska unija uveli sankcije
Evropski sud za ljudska prava je, međutim, ustanovio da dokazima nisu potkrijepljeni pojedini navodi iz žalbe Ukrajine, uključujući tvrdnju da je Rusija odgovorna za ubistva i sukobe na Krimu.
Rusku aneksiju Krima 2014. godine nije prihvatila većina država svijeta, a SAD i Evropska unija su zbog toga uvele sankcije Moskvi.
Međunarodne organizacije za ljudska prava odavno ukazuju na zloupotrebe na Krimu, uključujući ograničenje slobode izražavanja i mirnog okupljanja, uznemiravanje proukrajinskih aktivista i stanovnika, krimskih Tatara.