Aktivisti iz Hong Konga sudit će se po kolonijalnom zakonu o pobuni

U slučaju Tam Tak-chija koristi se kolonijalni zakon koji je usvojen 1938. godine (Reuters)

Prominentni prodemokratski aktivista iz Hong Konga prva je osoba koja je optužena za pobunu od kako je je ovaj grad vraćen pod kinesku vlast.

Tam Tak-chi, radijski DJ i aktivista, pojavio se na sudu suočen sa pet optužbi o korištenju “buntovnih riječi” prema veoma rijetko primjenjivanom zakonu iz doba kolonijalizma, prenosi AFP.

Njega je u nedjelju uhapsila novoformirana jedinica policije Hong Konga, koja bi treba istraživati zločine povezane s nacionalnom sigurnošću.

U slučaju Tama koristi se kolonijalni zakon koji je usvojen 1938. godine.

Ocijenjuje se da će ovo povećati strahove za slobodu izražavanja u Hong Kongu.

South China Morning Post navodi da je ovo prvi put da se zakon o pobuni koristi od 1997. godine, kada je Hong Kong predat na upravljanje Kini.

Suđenje po kineskim zakonima

Peking je prije dva mjeseca nametnuo drugi zakon o nacionalnoj sigurnosti, kako bi ograničio prodemokratske proteste, što su mnoge zapadne zemlje i međunarodne organizacije osudile.

Vlasti u Hong Kongu također su saopćile da će grupi od 12 ljudi koje je kineska obalska straža nedavno uhapsila na moru pošto su napustili Hong Kong biti suđeno po kineskim, a ne lokalnim honkonškim zakonima.

Gliser, u kojem se su, prema nekim navodima, nalazili i aktivisti prethodno uhapšeni zbog kršenja zakona o nacionalnoj sigurnosti, obalska straža je krajem prošlog mjeseca presrela u vodama u blizini kineske provincije Guangdong zbog navodnog ilegalnog prelaska granice.

Izvor: Agencije


Reklama