WHO produžio stanje pripravnosti, u svijetu padaju rekordi

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) produžila je za još tri meseca stanje globalne pripravnosti zbog pandemije korona virusa, saopšteno je nakon sjednice Komiteta za hitna pitanja WHO-a.
U saopštenju se ističe da je jednoglasno donijeta odluka o produženju stanja globalne pripravnosti zbog pandemije korona virusa koja ugrožava javno zdravlje širom planete.
Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus prihvatio je preporuku komiteta, a ovo tijelo je najavilo novu evaluaciju situacije za tri mjeseca.
„Pandemija pogađa čovječanstvo jednom u 100 godina i njeni efekti će se osjećati u decenijama koje slijede“, ukazao je Ghebreyesus.
U međuvremenu, pandemija ne jenjava, a veliki broj zemalja bilježi rekordne brojke zaraženih.
Od početka pandemije u svijetu se korona virusom zarazilo 18.023.614 ljudi, tvrdi Anadolija.
Pandemijom COVID-19 najteže je pogođen SAD sa 4.764.318 zaraženih osoba.
Rekordi u Meksiku i Kolumbiji
Broj potvrđenih slučajeva korona virusa u Indiji premašio je 1,75 miliona, pošto je u posljednja 24 sata inficirano još 54.545 osoba, tvrdi Tanjug, pozivajući se na AP.
Indija je po broju zaraženih korona virusom na trećem mjestu u svijetu, poslije SAD-a i Brazila.
Ministarstvo zdravlja Indije danas je saopštilo da su od COVID-a 19 preminule još 853 osobe, tako da je ukupan broj umrlih od početka pandemije 37.364.
Samo u julu, u Indiji je potvrđeno više od 1,1 miliona slučajeva korona virusa.

U Meksiku je u subotu potvrđen rekordan broj novozaraženih korona virusom – 9.556.
To je drugi dan zaredom da ova država bilježi rekordan porast broja novooboljelih, pošto je u petak potvrđeno 8.458 novih slučajeva.
Meksiko je po broju potvrđenih slučajeva korona virusa na šestom mjestu u svijetu, ali je po broju umrlih treći.
U toj zemlji umrle su još 784 osobe, a od početka pandemije korona virusa ukupno ih je 47.472.
Rekordan broj novooboljelih bilježi i Kolumbija, gdje su registrovane još 10.673 nove infekcije, pa je ukupan broj zaraženih 306.181.
Najteže mjere u Victoriji
Od COVID-a 19 je umrlo još 225 ljudi, što je najmanji broj smrtnih slučajeva u posljednjih 10 dana.
U Kolumbiji je do sada umrlo 10.330 ljudi.
U Brazilu su u protekla 24 sata potvrđena 45.392 nova slučaja korona virusa, tako da je ukupan broj inficiranih 2,7 miliona.
Od korona virusa umrlo je još 1.088 ljudi, a od početka pandemije preminule su ukupno 93.563 osobe.
U Latinskoj Americi, do sada je umrlo preko 200 hiljada ljudi.
U Japanu, Tokio je prijavio rekordna 472 slučaja zaraze, a u australskoj državi Victoriji proglašeno je vanredno stanje. Tamošnje vlasti uvele su noćni policijski sat, kao do sada najtežu mjeru u borbi protiv širenja koronavirusa.
Premijer Victorije Daniel Andrews kazao je da će u okviru novih ograničenja koja će se primjenjivati šest sedmica samo jedan član kućanstva smjeti tokom dana u nabavku najpotrebnijih namirnica.

Stanovnici Melbournea neće se smjeti udaljavati od kuće više od pet kilometara, a sužen je broj razloga za napuštanje domova.
Nakon početnih uspjeha u suzbijanju epidemije, kad je Australija imala mnogo manje slučajeva zaraze u odnosu na druge zemlje, sada kad se bolest počela ubrzano širiti ima oko 17.000 oboljelih uz 200 umrlih.
U nedjelju u Victoriji je zabilježen 671 novi slučaj zaraze korona virusom i sedam preminulih.
Izvor: Agencije