Lam: Hong Kong više ne može tolerirati haos

Čelnica vlasti Hong Konga Carrie Lam izjavila je u utorak da taj grad sebi ne može dozvoliti da i dalje tolerira “haos” koji se u njemu događao tokom proteklih 12 mjeseci zbog antirežimskih protesta.
To je rekla na redovnoj sedmičnoj konferenciji za novinare, održanoj na prvu godišnjicu masovnog protestnog skupa protiv prijedloga zakona po kojem bi bile moguće ekstradicije optuženika na teritoriju kopnene Kine radi suđenja.
Prijedlog zakona je u međuvremenu povučen, a te demonstracije mnogi smatraju začetkom pokreta koji protestira protiv centralnih vlasti u Pekingu, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
Demonstranti u Hong Kongu pozvali su u utorak na povratak na ulice kako bi obilježili godišnjicu pokreta koji je nastao prošle godine.
Društveni mediji i privatne TV stanice pozivaju da se održe protesti u utorak ujutro, dok su demonstranti pozivali jedni druge da izbjegavaju hapšenje, prenosi agencija dpa.
Million ljudi na protestima
Čak milion ljudi je 9. juna prošle godine marširalo ulicama Hong Konga na skupovima sankcioniranim od policije, u znak protesta protiv zakona o izručenju koji bi omogućio slanje ljudi u kontinentalnu Kinu na suđenje.
Carrie Lam kasnije je suspendirala prijedlog zakona, ali je centralna vlada odbila odobriti bilo koji od četiri preostala zahtjeva pokreta, uključujući nezavisnu istragu policijskog nasilja nad demonstrantima.
Ove godine nije održan nijedan protest koji bi mogao parirati prošlogodišnjim.
Jedini protestni skup koji je održan obaj od 1. januara, ali je policija brzo rastjerala demonstrante, jer je neke optužila za vandalizam.
Izvor: Agencije