Dio SPD-a kritičan prema progonu ruskih diplomata

'Sa žaljenjem i zabrinutošću primili smo k znanju povlačenje SAD-a', rekla je Merkel (EPA)

Njemačka odluka o protjerivanju ruskih diplomata podijelila je socijaldemokrate, koalicijskog partnera kancelarke Angele Merkel.

Berlin je odlučio protjerati četiri ruska diplomata pridruživši se nizu evropskih država i Sjedinjenim Američkim Državama koje su takvim potezima pokazale solidarnost s Velikom Britanijom nakon trovanja bivšeg dvostrukog ruskog špijuna na njenom tlu za što London optužuje Moskvu, a ona to odbacuje.

“Moramo učiniti sve što možemo da spriječimo novi Hladni rat s Rusijom”, rekao je socijaldemokrat Gernot Erler, vladin koordinator za Rusiju.

Njemačka je zauzela jasno i postojano stajalište, “ali mi želimo održati dijalog s Moskvom”, rekao je Erler.

Vodstva stranaka vladajuće koalicije, konzervativaca kancelarke Merkel i socijaldemokrata saglasili su se o izgonu diplomata, ali nelagoda raste unutar članstva SPD-a, piše Reuters.

Dodaje da će Rusija biti ključna tema dvodnevnog sastanka vlade 10. i 11. aprila u dvorcu 65 kilometara od Berlina, a riječ je o sjednicama koje kancelarka Merkel redovno saziva kako bi se detaljno, podalje od prijestolnice, raspravljalo o nizu pitanja.

Vlada odbacila kritike

Stranka desno-populističke AfD i radikalna ljevica (Linke) već su kritizirale odluku Berlina, a oprezni su i privrednici.

Njemačka vlada je odbacila sugestije da je prerano protjerati četvoricu ruskih diplomata zbog napada na bivšeg špijuna u Britaniji.

Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Rainer Breul izjavio je da Rusija nije učinila nikakve napore da konstruktivno sarađuje u britanskoj istrazi.

Breul je kazao da “nema nikakvog drugog logičnog objašnjenja” osim onog da Rusija stoji iza napada i da je protjerivanje četvoro diplomata za koje se smatra da su povezani s obavještajnom službom “odmjereno i pravilno”.

Merkel tvrdi da Rusija gotovo sigurno stoji iza napada nervnim otrovom kojem su bili izloženi bivši ruski špijun Sergej Skripalj i njegova kćerka u Britaniji, no istaknuti članovi SPD-a otvorenije su od Erlera artikulirali kritičko stajalište.

Tako bivši komesar Evropske komisije Guenter Verheugen smatra da sankcije treba donositi na osnovu činjenica, a ne sumnji.

Bivši ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel smatra da je takvom ocjenom Verheugen pokazao “hrabrost i trezvenost”.

Privrednici su također zabrinuti.

Prodaja u Rusiju lani je prvi put porasla nakon sankcija kojima je Evropska unija kaznila Moskvu zbog miješanja u krizu u Ukrajinu.

Njemačkoj Rusija treba i zato jer namiruje svojim isporukama trećinu njemačkih potreba za gasom, a u utorak je odobrila gradnju i gasovoda Sjeverni tok 2 iz Rusije.

Njemački odbor za istočnoevropske privredne odnose upozorio je da ne valja donositi “brzoplete zaključke” jer političke odmazde mogu izazvali “spiralu eskalacija”.

Izvor: Agencije


Reklama