Izrael: Tri godine zatvora za bacanje kamenja

Izrael je donio odluku da će se svakome ko baca kamenje na izraelsku vojsku, civile ili vozila odrediti kazna od najmanje tri godine zatvora.
Zakon je izglasan u ponedjeljak, a također predviđa kažnjavanje roditelja djece koja bacaju kamenje.
Ovim potezom će se izraelsko civilno pravo još više utvrditi u okupiranom istočnom Jerusalemu. Palestinci u ostalim dijelovima okupirane Zapadne obale podliježu izraelskom vojnom zakonu.
Novi zakon omogućava Izraelu da otkaže zdravstveno osiguranje roditeljima osuđenih maloljetnika.
Kolektivno kažnjavanje
Rima Awad, aktivistkinja organizacije Kampanja za Jerusalem je istakla da Izrael kolektivno kažnjava Palestince u Jerusalemu.
“Familije osuđenih Palestinaca također bivaju kažnjene“, kazala je Awad Al Jazeeri.
Izraelski zakonodavac Nissan Slomiansky, član desničarske Jevrejske domovinske stranke, je kazao da novi zakon služi za zastrašivanje naroda, prenijeli su lokalni mediji.
Direktor palestinske organizacije Odbrana za djecu Ayed Abu Qtaish je kazao da će se zakon najviše odraziti na djecu koja bivaju često hapšena bez dokaza.
Više od 1.600 Palestinaca je uhapšeno od početka prošlog mjeseca, saopštio je Palestinska udruga zatvorenika.
Od 1. oktobra i početka posljednjeg vala nasilja u Izraelu i na palestinskim teritorijama, izraelske snage i naseljenici ubili su 70 Palestinaca.
Među žrtvama su navodni napadači, demonstranti i prolaznici. U nekim slučajevima, žrtva je ostavljana na tlu da iskrvari na smrt, što je kršenje humanitarnog prava.
Mnogi Palestinci koji su umiješani u navodne napade dolaze iz Hebrona. To je grad gdje 500 jevrejskih naseljenika živi, osigurani vojskom i bodljikavom žicom, u okruženju od 200.000 Palestinaca.
Grad je poprište stalnih sukoba izraelskih snaga i Palestinaca koji protestiraju protiv okupacije.
Izvor: Al Jazeera