Obama traži još vremena za promjene

Američki predsjednik Barack Obama poručio je, u govoru na Nacionalnoj konvenciji Demokratske partije u Charlotteu, da se birači u SAD na novembarskim izborima nalaze pred dva različita puta, od kojih će njegov put biti težak, ali će dovesti do ekonomske obnove zemlje.
Obama je istakao da on i republikanski predsjednički kandidat Mitt Romney imaju fundamentalno različite poglede na budućnost Amerike.
“Ameriko, znaj: Naši se problemi mogu riješiti. Na naše izazove ima odgovora. Put koji vam nudimo je možda teži, ali vodi u bolju budućnost. Pozivam vas da je prihvatite”, poručio je Obama u govoru pred hiljadama demokratskih delegata u Sjevernoj Karolini i desetinama miliona Amerikanaca koji su njegov govor gledali pred malim ekranima.
U svom je govoru nastojao povratiti magiju i entuzijazam među biračima koji ga je prije četiri godine doveo u Bijelu kuću.
“Vi nećete birati između dvojice kandidata i dviju stranaka. Imat ćete izbor između dviju temeljno različitih vizija budućnosti”, rekao je Obama, osudivši politiku svog protivkandidata Mitta Romneyja za kojeg je ustvrdio da ga nije brige za obične Amerikance i da samo želi pogodovati bogatima, bankarima i energetskim kompanijama.
“Neću tražiti da se porodice iz srednje klase odreknu svojih poreznih odbitaka za vlasništvo nad kućama kako bi platio još jedno smanjenje poreza milijarderima. Nikada neću pretvoriti Medicare u vaučer. Nijedan Amerikanac ne bi smio potrošiti svoje zlatne godine na milosti osiguravajućih kompanija”, rekao je Obama, kritizirajući planove Romneyja i njegova potpredsjedničkog kandidata Paula Ryana.
Podrška biračaBarack Obama od nacionalne konvencije svoje Demokratske stranke još nije dobio porast podrške birača, pokazala je anketa Reuters/ Ipsos, koja svakodnevno prati utjecaj stranačkih konvencija na birače.
Posljednjim dnevnim ispitivanjem je utvrđeno da republikanski kandidat Mitt Romney zadržava minimalno vodstvo od 45 prema 44 posto glasova među biračima koji će 6. novembra vjerovatno izaći na izbore.
U srijedu je Romney u istoj anketi vodio s 46 prema 44 posto glasova.
“Zasad još ne vidimo uzlet”, rekla je voditeljica anketa Ipsosa Julia Clark.
Ona je kazala da bi Obama mogao dobiti poticaj od kampanje s odgodom. Romney je na početku svoje kampanje u Tampi prošle sedmice zaostajao za Obamom s 42 prema 46 posto glasova, da bi nakon toga prešao u vodstvo.
“Mislim da ćemo ipak vidjeti mali uzlet, ali možda ne prije petka, subote ili nedjelje. Mislim da će biti vrlo umjeren”, dodala je Clark.
Udvostručiti izvoz
Obama je obećao udvostručenje američkog izvoza do kraja 2014. i otvaranje jednog miliona novih radnih mjesta u proizvodnji do 2016. godine. Uvoz nafte namjerava prepoloviti do 2020. godine.
“Neću se pretvarati da je put koji nudim lak ili brz. Nikad nisam. Niste me izabrali da vam govorim što želite čuti. Izabrali ste me da govorim istinu”, kazao je Obama. “A istina je da će trebati više od nekoliko godina da se riješe problemi koji su se gomilali decenijama”, nastavio je i zatražio strpljenje za rješavanje problema visoke nezaposlenosti, trenutno od 8,3 posto, koja mu je uz spori oporavak ekonomije najveći problem u predizbornoj kampanji.
Bill Schneider, politički analitičar, rekao je Al Jazeeri da demokratski kandidat koristi istu strategiju koja mu je pomogla da dođe do pobjede.
“[Obama] oživljava strategiju ‘nade i promjene’, ali također prikazuje republikance daleko opasnijim nego što su bili prije.”
“Ne možete nazvati Rusiju našim najvećim neprijateljem osim ako u vremeplovu niste zaostali u Hladnom ratu. Niste spremni za diplomatiju ako tokom posjete Olimpijskim igrama uvrijedite našeg najbližeg saveznika”, kazao je Obama.
Joe Biden potpredsjednik
Rekao je i da klimatske promjene “nisu mit”, odgovarajući tako na prozivke republikanskih čelnika i naglasio da i dalje namjerava raditi na smanjenju emisije ugljen-dioksida i zaštiti planete. “Imamo više suša, poplava, požara – to nije šala. To je prijetnja budućnosti naše djece. A vi nešto možete preduzeti po tom pitanju na ovim izborima”, kazao je.
“Priznajem da su se vremena promijenila otkad sam prvi put govorio na ovoj konvenciji. Vremena su se promijenila, i ja sam”, rekao je na kraju. “Ako sada okrenete leđa, ako podlegnete tom cinizmu da promjena za koju smo se borili nije moguća, znajte da onda do te promjene neće ni doći”, zaključio je.
“Prihvaćam vašu nominaciju za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država”, kazao je na oduševljenje okupljenih delegata, nakon čega su mu se na pozornici pridružili supruga Michelle i dvije kćeri koje su govor slušale iz prvog reda.
Prije njega na pozornici je bio potpredsjednik Joe Biden koji je također formalno prihvatio nominaciju za još jedan mandat.
Obamu je nazvao čovjekom velika srca i željezne kičme kada je u pitanju donošenje teških odluka. Kazao je da mu je duboko lojalan i nazvao ga braniteljem Amerike, radničke i srednje klase.
Dašak glamura među delegate na konvenciji donijeli su pjevači Marc Anthony, koji je izveo američku himnu, i Mary J. Blige te glumice Scarlett Johansson i Eva Longoria koje su održale kraće govore.
Demokrati su planirali da Obama svoj završni govor održi na stadionu u Charlotteu koji može primiti 75 hiljada gledalaca, ali je loše vrijeme prisililo organizatore da ostanu u dvorani Time Warner Cable Areni u kojoj se okupilo 20 tisuća ljudi.
Izvor: Al Jazeera i agencije