Tužitelji traže 80 godina zatvora za Taylora

Utvrđena Taylorova odgovornost za stvaranje jedinica djece iz osvojenih sela koje su počinili najstrašnije masakre (EPA)

Tužilaštvo Specijalnog suda za Sijera Leone u četvrtak je zatražilo kaznu od 80 godina zatvora za bivšeg predsjednika Liberije Charlesa Taylora (64), koji je prošle sedmice proglašen krivim pred ovim sudom.

Tužiteljica Brenda Hollis navela je u pisanoj formi da bi kazna od 80 godina „odrazila ulogu koju je Taylor odigrao u tako strašnim zločinima“.

Iako je od početka suđenja negirao svoju krivicu, Taylor je 26. aprila proglašen krivim u Hagu po svih 11 tačaka optužnice za ratne zločine u Sijera Leoneu, jer je naoružavao pobunjenike u zamjenu za „krvave dijamante“.

Izricanje kazne bivšem liberijskom lideru očekuje se 30. maja, ali se već zna da će zatvorsku kaznu služiti u Velikoj Britaniji.

Specijalni sud za Sijera Leone optužio ga je za podsticanje genocida u toj državi, ubistvo, silovanje, stvaranje jedinica djece iz osvojenih sela i njihovo regrutovanje u vojnike koji su počinili najstrašnije masakre, kao i za seksualno ropstvo tokom građanskog rata, kada je ubijeno više od pola miliona ljudi.

Suđenje je iz Specijalnog suda za Sijera Leone premješteno iz te države u Holandiju, zbog straha od sukoba i nestabilnosti u odnosima te države i susjedne Liberije.

Tayloru su, prema navodima optužnice, pobunjenici Ujedinjenog revolucionarnog fronta (RUF) dijamantima plaćali oružje.

Brutalni režim

Sijera Leone je prema mnogim pokazateljima najnerazvijenija država svijeta, opustošena u građanskom ratu koji je vođen upravo za kontrolu dijamanata.

U tom desetogodišnjem građanskom ratu, od 1992. do 2002. godine, poginulo je ili teško ranjeno oko pola miliona ljudi.

Taylor je osuđen zato što je zbog naoružavanja i obuke terorističkih jedinica RUF-a odgovoran za krvoproliće u Sijera Leoneu.

Taylor se nalazi u pritvoru od 2006., a tokom petogodišnjeg suđenja u Hagu izvedeno je više od 100 svjedoka, među kojima su najviše pažnje privukla svjedočenja glumice Miae Farrow i supermodela Naomi Campbell, koja je govorila o dijamantima koje je od Taylora dobila na poklon 1997. godine.

Taylor je šest godina, od 1997. do 2003, bio predsjednik Liberije, a to je period upamćen po brutalnosti režima i korupciji. Njemu nije suđeno za zločine u Liberiji, jer ta država ne priznaje Haški sud.

Specijalni sud za Sijera Leone formiran je početkom 2002. godine ugovorom UN-a sa vlastima Sijera Leonea. Optužnice su podignute protiv 11 osoba, a protiv dvojice optuženih proces je obustavljen zbog smrti.

Izvor: Agencije


Reklama