U Siriji ubijena 101 osoba

SAD su objavile satelitske snimke oklopnih vozila u Idlibu (AP)

Širom Sirije je u ponedjeljak ubijena 101 osoba, dan uoči planiranog primirja, saopćila je Sirijska organizacija za zaštitu ljudskih prava, javio je AFP.

Od tog broja, 19 je pripadnika sirijskih snaga sigurnosti predsjednika Bashara al-Assada i osam pobunjenika, dok su ostalo civili, saopćila je ta organizacija.

Ranije u ponedjeljak sirijski aktivisti su saopćili da je sirijska armija bombardirala mjesto Al-Latman, u centralnoj provinciji Hama, i tom prilikom poginulo je 30 ljudi, uglavnom žena i djece.

Oni su rekli da je među poginulima u Al-Latmanu, koji se nalazi sjeverozapadno od grada Hama, 17 djece i osam žena, navodi Reuters.

Prema informacijama aktivista, u napadu vojske na isto mjesto prije dva dana poginulo je 40 ljudi.

Krvavi vikend

Skoro 180 ljudi, uglavnom civila, ubijeno je tokom vikenda, uoči 10. aprila, kada stupa na snagu prekid vatre i povlačenje snaga režima iz gradova, u skladu s mirovnim planom specijalnog izaslanika Ujedinjenih naroda i Arapske lige (AL) Kofija Annana.

Prema tom planu, potpuni prekid sukoba treba biti uspostavljen 48 sati nakon toga, odnosno u četvrtak.

Međutim, primirje je dovedeno u pitanje nakon što je Damask saopćio da će svoj dio dogovora ispoštovati ako pobunjenici daju pisane garancije da će prestati sa sukobima, što je pobunjenička vojska odbacila.

Podaci o broju žrtava u Siriji, koje svakodnevno iznose opozicioni aktivisti, ne mogu se nezavisno provjeriti, jer je novinarima zabranjen pristup.

Prema podacima UN-a, u nasilnom gušenju antirežimskih protesta u Siriji, koji su počeli u martu prošle godine, ubijeno je više od 9.000 ljudi, dok sirijske vlasti tvrde da je u nasilju ubijeno blizu 2.500 vojnika i policajaca.

Izvor: Agencije


Reklama