Sirija: Mala nada za primirje tokom Bajrama

Izgledi za uspostavu primirja u Siriji tokom muslimanskog praznika Kurban bajrama ove sedmice, na prijedlog međunarodnog posrednika Lakhdara Brahimija, iznimno su slabi, izjavio je u ponedjeljak drugi čovjek Arapske lige (AL) za AFP.

Otet državni tužilac u Deri

Državni tužilac pokrajine Dera, na jugu Sirije, Taysir Smadi otet je u ponedjeljak, izvijestili su sirijska državna agencija Sana i SOHR.

“Teroristička grupa od šest osoba otela je u ponedjeljak državnog tužioca Dere Taysira Smadija ispred civilnog suda u ovom gradu i odvela ga u nepoznatom pravcu”, javila je Sana.

Assadov režim naziva “teroristima” pobunjene borce i pristalice opozicije.

SOHR, koga podržava mreža aktivista i očevidaca, saopćio je da su “nepoznati naoružani ljudi” oteli državnog tužioca Taysira Smadija u Deri, kao i Mahmuda Favaza Akrada, člana stranke Baas na vlasti u Siriji, prenosi AFP.

Od početka pobune protiv Assadovog režima između 28.000 i 80.000 ljudi nestalo je u Siriji, ocijenila je prošle sedmice nevladina organizcija Avaaz, na osnovu podataka organizacija za zaštitu ljudskih prava.

“Nažalost, nada u uspostavu primirja u Siriji za praznik zasad je slaba”, rekao je Ahmad ben Hili, pomoćnik generalnog sekretara AL-a, na međunarodnom forumu o energiji u Dubaiju.

Brahimi je, nakon susreta s predsjednikom Basharom al-Assadom u nedjelju u Damasku, pozvao sukobljene strane da “obostrano” proglase primirje tokom Kurban bajrama, koji se obilježava od 26. do 29. oktobra.

Prema riječima Ben Hilija, “naznake na terenu i reakcija sirijske Vlade (…) ne govore u prilog stvarne volje da se pozitivno odgovori na taj prijedlog”.

Brahimi je u nedjelju istaknuo da je njegov poziv na primirje “lična inicijativa, a ne sveobuhvatan mirovni plan”.

Žestoki sukobi

U ponedjeljak su se nastavile borbe u više sirijskih područja između provladinih snaga i pobunjenika, pošto je u nedjelju u nasilju poginulo gotovo 180 ljudi, uglavnom civila, javila je nevladina organizacija Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR).

Žestoki sukobi izbili su u ponedjeljak ujutro, kada je vojska pokušala preuzeti kontrolu nad gradom Harasta, na sjeveru zemlje, a okršaji su zabilježeni i u Halepu, prijestonici Damasku i istoimenoj provinciji, saopćio je SOHR.

U sjevernim predgrađima Damaska u ponedjeljak ujutro izbili su sukobi kada je vojska pokušala ući u Harastu, desetak kilometara sjeveroistočno od glavnog grada.

Tokom sukoba u nedjelju u tom gradu je ubijeno najmanje osam civila i isto toliko pobunjenika tokom granatiranja grada, prenosi AFP.

U Halepu je jedan pobunjenik ubijen u ponedjeljak u centralnom okrugu Midan, u sukobima koji su, također, izbili pred zoru, a nastavljeni tokom jutarnjih sati u okruzima Salaheddine, Iza i Starom gradu.

Brojne žrtve

U Halepu, koji je ekonomska prijestonica zemlje, od nedjelje ponovo radi internet, pošto nije funkcionirao dan i po.

Postojao je problem na glavnom kablu na autoputu Halep – Damask, koji je od 9. oktobra poprište žestokih sukoba, pošto su ga pobunjenici preuzeli, naveo je AFP.

Kako je saopćio SOHR, u nedjelju su u sukobima širom zemlje ubijene 173 osobe, od čega 65 civila, 46 pobunjenika i 62 vojnika.

Human Right Watch (HRW) i opozicioni aktivisti optužuju Vladine snage da koriste kasetne bombe tokom bombardiranja stambenih četvrti, pošto je opozicija na više lokacija pronašla njihove ostatke.

Vojska odbacuje takve optužbe i tvrdi da ona ni ne posjeduje takvu vrstu naoružanja.

Od početka marta 2011. godine u gušenju narodne pobune protiv vlasti koja je prerasla u oružani sukob poginulo je oko 34.000 ljudi, podaci su SOHR-a.

Izvor: Agencije


Reklama