Šta glasači u Ohiou misle o izborima

Ohio je država u centru kampanje američkih predsjedničkih kandidata.

Deseta je najnaseljenija država Sjedinjenih Američkih Država, a sa 18 elektorskih glasova mogla bi imati presudnu ulogu na predstojećim izborima.

To je i jedna od takozvanih neodlučnih, odnosno ‘swing’ država.

Njeni su glasači do sada uviek nepogrešivo birali novog predsjednika.

Od 1944. godine samo su jednom izabrali kandidata koji na kraju nije završio u Bijeloj kući – Richarda Nixona umjesto Johna Kennedyja.

Posljedice suše

Reporter Al Jazeere Marko Subotić proveo je dan u “državi kestena”, gdje je sreo Kevina Zieglera, tipičnog poljoprivrednog proizvođača, koji obrađuje oko 70 hektara zemlje i pored toga gaji stoku.

“Imamo 1.400 grla stoke. Moj brat i ja gajimo i prodajemo stoku. Nekih 500 teladi i prasadi prodamo sedmično. Prodajemo ih drugim farmerima koji ih dalje pripremaju za tržište”, kaže Ziegler.

Lokalna klima je slična onoj na Balkanu, pa su i problemi ovog ljeta bili isti.
Sa prosječnom temperaturom od oko 35 stepeni bez kiše, Kevin Ziegler je imao iste brige kao i svaki poljoprivrednik iz Srbije ili Hrvatske.

Obično, ubire blizu 4.500 tona kukuruza po jutru. Ove godine, zbog suše, prinos je bio manji za trećinu. Ali za razliku od evropskih, ovaj američki farmer ne traži, niti očekuje, pomoć države.

“Nije Vlada kriva što ne pada kiša. Za naknadu štete služe osiguravajuća društva. Imate izbor da li da uplatite premiju ili ne. Ako mislite da ste u dobrom materijalnom položaju da preživite godinu kao što je ova i ne uplatite osiguranje, onda je to vaša odluka”, smatra Ziegler.

Ovaj odgovor je, kako sam kaže, tipično republikanski. Ziegler je registrirani glasač Republikanske stranke, za koju je glasao na svakim izborima.

“Ja podržavam kandidate koji se zalažu za manju državnu administraciju, koji smatraju da Vlada treba da bude manja i koji se zalažu za to da svi mi treba da budemo odgovorni sami za sebe. Obama želi da napravi veću Vladu. On se zalaže za to da se novcem koji dolazi iz mog džepa finansiraju oni koji ne žele da rade”, navodi Ziegler.

Religija i izbori

“Političari, u toku kampanje, često dolaze u Ohio, jer je to država koja može da presudi izbore”, izvijestio je Subotić. 

“Uglavnom posećuju gradove i industrijske centre. Poljoprivreda im nije u centru pažnje ali, kako kaže Kevin, i ne treba da bude.”

Ziegler kaže da se ovog puta opredijelio za koga će glasati na osnovu stavova o religiji i još nekim stvarima.

“Za mene, a ja sam  vjerovatno manjina u Americi, ono što me vodi kada idem na glasanje su religijske vrijednosti, ono u šta ja vjerujem i kandidat za koga glasam”, rekao je on.

“Većina će se odlučiti prema onome ko najavljuje da će otvoriti više radnih mjesta i ko misli da Vlada treba više da pomaže ljudima i troši novac na takvu vrstu pomoći.”

Izvor: Al Jazeera


Reklama