Pozivi na bojkot Twittera zbog cenzure

Prema novim pravilima, ukoliko poruka krši zakon određene zemlje, ona se briše samo u toj državi, dok u ostalim ostaje vidljiva (EPA)

Objava društvene mreže Twitter da će ubuduće blokirati poruke u pojedinim zemljama ukoliko na to bude zakonski primorana naišla je na osude korisnika i pozive na bojkot ovog servisa.

Pojedini korisnici organizirali su online protest i počeli da preko novih naloga šire pozive na bojkot mreže u naredna 24 sata.

Twitter je objavio da sada može da blokira poruke iz pojedinačnih zemalja i ocijenio to kao unapređenje svog servisa. Do sada je prilikom brisanja određene poruke ona nestajala u čitavom svijetu.

Prema novim pravilima, ukoliko poruka krši zakon određene zemlje, ona se briše samo u toj državi, dok u ostalim ostaje vidljiva.

Medijska organizacija Reporteri bez granica izrazila je podršku bojkotu u protestnom pismu koje je poslala osnivaču Twittera Jacku Dorseyu.

Poziv na bojkot nije naišao na dobar prijem kod svih. Međunarodna sajber-aktivistička grupa “Anonimni” objavila je da se neće uključiti u akciju, pošto smatra da širenje informacija ima ključan značaj.

‘Zadržavanje sadržaja’

Twitter je saopćio da će objaviti ionformaciju o brisanju poruke svaki put kada se to dogodi, kao i da će objaviti zahtjeve vlada, kompanija i pojedinaca za brisanjem poruka.

“Ovo je dobra stvar za slobodu izražavanja, transparentnost i odgovornost. Ova promjena odnosi se na zadržavanje sadržaja kada god to možemo i esktremnu transparentnost prema svijetu u situacijama kada to ne možemo”, saopćio je Alexander Macgillivray iz Twitterovog generalnog savjeta.

Twitter kaže da su odobrili nove značajke razmišljajući o transparentnosti. U potezu sličnom Googlovom, Twitter govori da će „pokušati objasniti korisnicima i jasno označiti kada je sadržaj uskraćen“.

Iako Twitter još nije pokrenuo ovu tehnologiju, oni će kao i Google, dijeliti zahtjeve kompanija, pojedinaca i vlada na internet stranici chillingeffects.org.

Poruke od 140 karaktera koje se popularno nazivaju „tweets“ neki smatraju odgovornima za proteste Pokreta zelenih i nedavni pokret u arapskom svijetu, a Twitter je prigrlio tu ulogu.

Bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost pri UN-u Mark Pfeifle predložio je da Twitter, zbog uloge u Green Movementu dobije Nobelovu nagradu za mir.
Većina tweetova koji su se prije brisali sadržavali su dječiju pornografiju.

Izvor: Agencije


Reklama