Božinović: Nasilje na hrvatskim stadionima ozbiljan društveni problem

U tekućoj sezoni zabilježeno 95 incidenata, više od 600 nasilnih događaja (214 unutar stadiona, 412 izvan stadiona) i preko 5.000 korištenih pirotehničkih sredstava.

Huliganizam na stadionima zahtijeva sistemsku prevenciju i saradnju svih aktera, tvrdi Davor Božinović, ministar unutrašnjih poslova Hrvatske (Nikola Šolić / Reuters)

Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović je na konferenciji o sigurnosti na nogometnim utakmicama istakao da “incidenti na stadionima nisu izolirane pojave, već ozbiljan društveni problem” koji zahtijeva sistemsku prevenciju i saradnju svih aktera.

“Odlazak na utakmicu ne smije postati odlazak na ratište. Stadioni i njihovo okruženje trebaju biti prostor zajedništva, jednakosti i sigurnosti […] Tek kad postignemo da je tribina dostupna i sigurna za sve, uspjeli smo”, kazao je Božinović na konferenciji u organizaciji Hrvatskog nogometnog saveza (HNS).

“Kada navijaču u ruci eksplodira topovski udar, kada vatrogasac završi u bolnici, kada je 21 policajac ozlijeđen – to više nije nogomet. To je napad na sigurnost svih nas”, poručio je Božinović, ističući da policija nije na stadionima kako bi kvarila navijanje, nego da spriječi tragedije.

Zabrinjavajuća statistika

Ozbiljnost problema potvrđuje i statistika. Do kraja 34. kola Hrvatske nogometne lige na stadionima je bilo gotovo milion gledatelja (925.570), a angažirano je više od 20.870 policajaca.

Zabilježeno je 95 incidenata, više od 600 nasilnih događaja (214 unutar stadiona, 412 izvan stadiona) i preko 5.000 korištenih pirotehničkih sredstava. Među 853 prekršitelja zakona, čak 201 bio je maloljetan, najčešće zbog posjedovanja i korištenja pirotehnike.

Posebno su zahtjevne utakmice visokog rizika – tokom sezone 2024/25. odigrano ih je devet, a pratilo ih je 172.775 gledatelja. Za njihovo osiguranje bilo je potrebno gotovo 5.000 policajaca, što čini petinu ukupnog angažmana snaga i gledatelja tokom prvenstva.

“To dovoljno govori o ozbiljnosti i opsegu priprema potrebnih za očuvanje javne sigurnosti”, naglasio je Božinović, prenijela je Hina.

Policijski posao, ističe, ne završava posljednjim zviždukom suca na utakmici – slijedi pratnja navijača, analiza događaja, kriminalistička istraživanja i procesuiranje počinitelja. Osiguranje jedne utakmice često zahtijeva angažman oko 700 policajaca, a ukupno tokom putovanja navijača taj broj prelazi 1.000 po susretu.

Prevencija nasilja mora početi puno prije ulaska na stadion

Božinović je upozorio na zabrinjavajući udio maloljetnika među počiniteljima prekršaja te istakao kako prevencija nasilja mora početi puno prije ulaska na stadion – “u obitelji, školi i zajednici”.

“Svaka baklja na tribinama je opasnost za gledatelja, dijete, vatrogasca, fotografa, igrača”, poručio je.

Ministar je naglasio važnost protokola o sigurnosti na utakmicama visokog rizika, koji je unaprijedio saradnju policije i HNS-a, omogućivši pravovremeno planiranje mjera i aktivnosti. Kao primjer dobre prakse, predložio je njegovu širu primjenu i na međunarodnoj razini.

Zaključio je kako postojeća pravila mogu biti još bolja, najavljujući izmjene Zakona o sprječavanju nereda na sportskim takmičenjima, uključujući nova protupravna ponašanja poput odbijanja alkotestiranja i testiranja na droge te učestvovanja u tučnjavama.

“Ne zaboravimo snagu nogometa, ali da bi imao pozitivan utjecaj na društvo, mora biti dostupan i siguran za sve”, poručio je Božinović, te pozvao na nastavak partnerstva svih učesnika u stvaranju sigurnijeg društva.

Izvor: Agencije

Reklama