Shiffrin i Odermatt zaradili po 900.000 eura u sezoni

Mikaela Siffrin je imala 18 postolja u Svjetskom kupu ove sezone, od čega 14 pobjeda, dok se Marco Odermatt 22 puta popeo na postolje, pri čemu je 13 puta pobijedio.

Američka skijašica je zaradila 969.000 eura prije oporezivanja, dok je njen švicarski kolega zaradio 945.469 eura (Keystone)

Ukupni pobjednici 57. izdanja Svjetskog kupa u alpskom skijanju Amerikanka Mikaela Shiffrin i Švicarac Marco Odermatt postali su prvi takmičari u ovom sportu u kojem su u jednoj sezoni, samo od novčanih nagrada, zaradili više od 900.000 eura.

Shiffrin je sezonu u Andori završila pobjedom u veleslalomu, svojim 18. postoljem i 14. pobjedom u Svjetskom kupu od oktobra. Bila joj je to peta titula ukupne pobjednice.

Tim uspjesima američka šampionka zaradila je ukupno 969.000 eura prije oporezivanja. U taj nagradni zbir uključene su i nagrade koje je osvojila na Svjetskom prvenstvu u Meribelu sa jednom pobjedom i dva druga mjesta.

Time je postavila rekord Svjetskog kupa u alpskom skijanju svih vremena. Njena zarada premašuje onu Švicarca Marca Odermatta, koji je postavio rekord kod muškaraca sa 945.469 eura, pobjedom u veleslalomu u posljednjoj utrci sezone, također voženoj u Andori.

Odermatt je osvojio 22 postolja u završenoj sezoni Svjetskog kupa, od čega je imao 13 pobjeda. Dva puta je osvojio titulu svjetskog prvaka prošlog februara.

Shiffrin postavila apsolutni rekord po broju pobjeda

Shiffrin je prethodno najviše zaradila u sezoni 2018/19, kada je osvojila 890.000 eura. Tada je osvojila i titulu pobjednice Svjetskog kupa.

Njena historijska sezona završila je još jednim, posebnom rekordom – ostvarila je i 88. pobjedu u karijeri, što je apsolutni rekord u Svjetskom kupu.

Odermatt je, također, drugu sezonu zaredom osvojio veliki kristalni globus u ukupnom poretku Svjetskog kupa u alpskom skijanju. Istovremeno, postao je drugi alpski skijaš u 23 godine koji je osvojio najmanje 2.000 bodova u Svjetskom kupu.

Ukupna zarada Shiffrin bila je gotovo tri puta veća od drugoplasirane u Svjetskom kupu Sofije Goggije, koja je zaradila 340.000 eura. Treća je njena zemljakinja Federica Brignone sa zaradom od 319.000 eura.

Nakon Odermatta, drugi na listi zarada ove sezone je Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde sa 626.000 eura, a njegov sunarodnik Henrik Kristoffersen je treći sa zaradom od 374.000 eura.