Šest odlučujućih dana za plasman na EURO 2016.

Na EURO idu po dva najbolja tima iz svake grupe, najbolji trećeplasirani tim te četiori selekcije iz baraža (Arhiva)
Na EURO idu po dva najbolja tima iz svake grupe, najbolji trećeplasirani tim te četiori selekcije iz baraža (Arhiva)

Na predstojeće Evropsko nogometno prvenstvo naredne godine, pored domaćina Francuske, već su se plasirale četiri reprezentacije, a u narednih osam dana saznat ćemo kojih 10 će im se pridružiti, a kojih osam će u novembru igrati mečeve doigravanja (baraž).

Od 8. do 13. oktobra na rasporedu su posljednja dva kola grupne faze, a mjesto na EURO 2016. izborili su Island, Češka, Engleska i Austrija.

Dalje idu po dva najbolja tima iz svake grupe, te najbolji trećeplasirani tim, dok preostalih osam trećeplasiranih od 12. do 17. novembra igraju baraž.

Grupa A

Islanđani i Česi su prva dva tima grupe A s osvojenih po 19 bodova.

Pošto su oba međusobna duela završena identičnim rezultatom (2:1), Island je lider grupe zbog bolje gol-razlike.

Za treće mjesto se bore Turska i Holandija.

Turci imaju dva boda više i bolji međusobni omjer i za sigurno treće mjesto im u subotu treba remi u Češkoj te da Holandija izgubi u Kazahstanu.

Preostale utakmice:

10. oktobar (subota): Island – Latvija, Kazahstan – Holandija, Češka – Turska.

13. oktobar (utorak): Latvija – Kazahstan, Holandija – Češka, Turska – Island.

Poredak: Island 19, Češka 19, Turska 12, Holandija 10, Latvija 4, Kazahstan 2.

Grupa B

Znatno neizvjesnije je u grupi B.

Lider je reprezentacija Velsa, dok drugoplasirana Belgija ima bod manje i oba tima, u najgoroj varijanti, imaju siguran plasman u doigravanje.

Velšani, ukoliko osvoje bod iz posljednje dvije utakmice, po prvi put u historiji će izboriti plasman na EP.

Pošto u posljednjem kolu igraju protiv Andore, takav razvoj situacije je veoma izgledan.

Belgija trećeplasiranom Izraelu “bježi” četiri boda i u Francuskoj je naredne godine ukoliko u subotu kao gost savlada Andoru, što je skoro pa gotov posao.

Trećeplasirani Izrael ima dva boda više od četvrte Bosne i Hercegovine, dok Kipar ima još dva boda manje i sve reprezentacije imaju šanse da izbore baraž.

Bosanskohercegovačka reprezentacija dočekuje Vels u subotu i prati razvoj iz duela Izrael – Kipar, dok u posljednjem kolu Belgija dočekuje Izrael, a Kipar Bosnu i Hercegovinu.

Preostale utakmice:

10. oktobar (subota): Andora – Belgija, Bosna i Hercegovina – Vels, Izrael – Kipar.

13. oktobar (utorak): Belgija – Izrael, Kipar – Bosna i Hercegovina, Vels – Andora.

Poredak: Vels 18, Belgija 17, Izrael 13, Bosna i Hercegovina 11, Kipar 9, Andora 0.

Grupa C

U ovoj grupi su poznata imena tri najbolja tima, no ne i njihov konačni raspored.

Lideri su Španci, koji imaju 21 bod, dva više od drugoplasiranih Slovaka, dok treći Ukrajinci imaju 16 bodova i velike su šanse da ovakav plasman bude i nakon 12. oktobra.

Španiji naruku ide raspored, jer već u petak dočekuje autsajdera Luksemburg i tako osigurava jedno od prva dva mjesta.

Ukrajina gostuje kod Makedonije, a Slovačka dočekuje Bjelorusiju.

U posljednjem kolu Ukrajinci dočekuju “Furiju”, a Slovaci su gosti Luksemburžanima.

Preostale utakmice:

9. oktobar (petak): Makedonija – Ukrajina, Slovačka – Bjelorusija, Španija – Luksemburg.

12. oktobar (ponedjeljak): Bjelorusija – Makedonija, Luksemburg – Slovačka, Ukrajina – Španija.

Poredak: Španija 21, Slovačka 19, Ukrajina 16, Bjelorusija 7, Luksemburg 4, Makedonija 3.

Grupa D

U ovoj grupi su prva tri tima “na distanci” od po dva boda.

Njemačka vodi sa 19 bodova i sigurno ima treće mjesto, a ako izbjegne poraz u Irskoj u četvrtak sigurno je u Francuskoj.

Poljaci će priželjkivati ovaj razvoj situacije, da Irci ne nadjačaju Njemačku, no oni gostuju u pretposljednjem kolu kod Škota, koji su četvrti sa 11 bodova i koji u posljednjem kolu igraju kod Gibraltara, tako da bi se situacija mogla zakomplicirati.

Posljednje kolo donosi i direktan okršaj Poljske i Irske.

Preostale utakmice:

8. oktobar (četvrtak): Gruzija – Gibraltar, Irska – Njemačka, Škotska – Poljska.

11. oktobar (nedjelja): Njemačka – Gruzija, Gibraltar – Škotska, Poljska – Irska.

Poredak: Njemačka 19, Poljska 17, Irska 15, Škotska 11, Gruzija 6, Gibraltar 0.

Grupa E

Engleska reprezentacija je, sa osam pobjeda iz osam utakmica, već izborila plasman na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta, dok se čak četiri selekcije bore za drugo, odnosno treće mjesto.

Trenutno drugo mjesto zauzima Švicarska, treća je Slovenija sa tri boda manjka, ali s boljim međusobnim omjerom.

Oba tima u posljednja dva kola igraju po jedan meč protiv San Marina, no Slovenci dočekuju Litvaniju, a Švicarci gostuju kod Estonaca.

Litvanija mora slaviti u Sloveniji ukoliko želi jedno od prva dva mjesta, no u posljednjem kolu dočekuje Englesku.

Preostale utakmice:

9. oktobar (petak): Engleska – Estonija, Slovenija – Litvanija, Švicarska – San Marino.

12. oktobar (ponedjeljak): Estonija – Švicarska, Litvanija – Engleska, San Marino – Slovenija

Poredak: Engleska 24, Švicarska 15, Slovenija 12, Estonija 10, Litvanija 9, San Marino 1.

Grupa F

Sjeverna Irska je lider grupe, s bodom prednosti u odnosu na Rumuniju, dok još tri manje ima trećeplasirana Mađarska.

Ove tri selekcije imaju najbolje šanse za direktan plasman, dok je u konkurenciji i Finska.

Reprezentacija Sjeverne Irske će izboriti svoj prvi EURO u historiji s pobjedom iz bilo kojeg od preostala dva duela (dočekuje Grčku, gostuje Finskoj).

Mađarska ima bolji međusobni omjer u odnosu na Rumuniju, a oba tima igraju protiv Farskih otoka u preostalim duelima.

Rumuni u četvrtak dočekuju Fince, dok Mađari u posljednjem kolu gostuju kod Grka.

Finska može osvojiti drugo mjesto ukoliko savlada Rumuniju s više od 2:0, potom Rumuni izgube od Farana, a Mađari ne osvoje više od dva boda.

Preostale utakmice:

8. oktobar (četvrtak): Mađarska – Farski otoci, Sjeverna Irska – Grčka, Rumunija – Finska.

11. oktobar (nedjelja): Farski otoci – Rumunija, Finska – Sjeverna Irska, Grčka – Mađarska.

Poredak: Sjeverna Irska 17, Rumunija 16, Mađarska 13, Finska 10, Farski otoci 6, Grčka 3.

Grupa G

Austrijanci su već na EURO-u, dok se za drugo i treće mjesto bore Rusija, Švedska i Crna Gora, koja ima najteži raspored.

Rusi gostuju u Moldaviji i ako pobijede, a Šveđani i Crnogorci ispuste bodove – pridružit će se ostalima u Francuskoj.

Crnogorci u petak dočekuju Austriju, dok 12. oktobra putuju u Rusiju.

Šveđani gostuju u Lihtenštajnu, a potom dočekuju Moldavce.

Preostale utakmice:

9. oktobar (petak): Lihtenštajn – Švedska, Moldavija – Rusija, Crna Gora – Austrija.

12. oktobar (ponedjeljak): Austrija – Lihtenštajn, Rusija – Crna Gora, Švedska – Moldavija.

Poredak: Austrija 22, Rusija 14, Švedska 12, Crna Gora 11, Lihtenštajn 5, Moldavija 2.

Grupa H

Plasman među tri najbolja tima osigurale su reprezentacije Italije i Norveške, razlika između ove dvije selekcije iznosi dva boda, a toliko za Norvežanima zaostaju trećeplasirani Hrvati.

“Azzurrima” treba pobjeda, bilo sa gostovanja kod Azerbejdžana ili iz domaćeg duela s Norveškom, za plasman na EURO.

Norvežani dočekuju Maltu u subotu i osluškivat će ishod duela Hrvatska – Bugarska, jer im scenarij sa svojom pobjedom i kiksom Hrvata donosi EURO.

Hrvatskoj treba pobjeda nad Bugarima i pobjeda na gostovanju kod Malte za sigurno treće, pa i drugo mjesto ukoliko Italija savlada Norvešku.

U ove kalkulacije se može uključiti i Bugarska, koja je u prvom duelu s Hrvatskom poražena 0:1 i za kojom zaostaje šest bodova.

U slučaju pobjede u subotu, Bugari će priželjkivati poraz Hrvatske na Malti, što je skoro pa nevjerovatan ishod.

Preostale utakmice:

10. oktobar (subota): Azerbejdžan – Italija, Norveška – Malta, Hrvatska – Bugarska.

13. oktobar utorak): Bugarska – Azerbejdžan, Italija – Norveška, Malta – Hrvatska.

Poredak: Italija 18, Norveška 16, Hrvatska 14, Bugarska 8, Azerbejdžan 6, Malta 2.

Grupa I

Ovo je jedina grupa sa pet reprezentacija, a prva dva mjesta zauzimaju Portugal i Danska, dok je treća Albanija.

Portugalci, koji su do sada osvojili 15 bodova, plasirat će se na EURO ukoliko remiziraju s Danskom u četvrtak.

Ukoliko Danska na pobijedi, Albaniji za drugo mjesto treba pobjeda iz jednog od preostala dva duela – protiv Srbije u četvrtak na domaćem terenu ili sa gostovanja kod Armenije.

Preostale utakmice:

8. oktobra (četvrtak): Albanija – Srbija, Portugal – Danska.

11. oktobra (nedjelja): Armenija – Albanija, Srbija – Portugal.

Poredak: Portugal 15, Danska 12, Albanija 11, Armenija 2, Srbija 1.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Povezane

Više iz rubrike SPORT
POPULARNO